×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 985

Artykuły sponsorowane

A+ A A-
środa, 13 sierpień 2014 07:36

Naprawa uszkodzonego układu wydechowego

Kiedy nasze auto nagle zaczyna w podejrzany sposób pracować, głośno ryczy jak „Radówka” nie ma żadnych wątpliwości, że został uszkodzony układ wydechowy. W tego typu sytuacji nie należy się długo zastanawiać, musimy po prostu naprawić. Co można w wydechu reperować, a kiedy konieczna jest wymiana na nowy?

Dawniej znalezienie zakładu, który specjalizował się w naprawach wydechu było sprawą łatwą, dzisiaj już niekoniecznie. Obecnie warsztaty proponują natychmiast wymianę tłumika/rur pomimo tego, że tak naprawdę do końca nie jest to potrzebne. Tak naprawdę często wystarczyłaby naprawa, za którą zapłacimy ułamek ceny nowego wydechu. Powinniśmy zatem wiedzieć, co można naprawić, a jakie uszkodzenia cały układ wydechowy lub jego części kwalifikują do wymiany.

Jeżeli tłumik z powodu korozji rozpadł się, ponieważ został przeżarty na wylot, to wyjścia innego nie ma, jak wymiana na nowy. Podobnie sytuacja wygląda z rurami. Oczywiście łatanie elementów przerdzewiałych jest tylko lekarstwem na jakiś czas, tymczasowym, bowiem części skorodowane i tak niebawem się połamią.

Nie ma sensu naprawiać uszkodzonych zewnętrznych poszyć tłumików, które są nowsze i wykonane z blachy aluminiowej. Ten rodzaj materiału źle poddaje się spawaniu, a także pod wpływem wysokiej temperatury w miejscy, w którym było spawane uszkadza się warstwa mająca na celu zabezpieczenie przed korozją. Jeżeli taki tłumik uda się połatać, to niestety i tak taka naprawa będzie jedynie chwilowa. Uszkodzeniu może ulec również środek tłumika, jeśli w środku słychać jakieś grzechotanie to z pewnością wiąże się to z defektem większym niż kosmetyczny i w takim przypadku również zalecana jest wymiana na nowy albo używany w dobrym stanie. W poszukiwaniu części warto odwiedzić platformę handlowa nanodatex.pl, obecnie najlepszą giełdę części używanych w Internecie. Zasięg serwisu jest globalny, baza ogłoszeń przetłumaczona na 10 języków, ponadto portal gwarantuje doskonały, bezpieczny i nowoczesny system komunikacji pomiędzy sprzedającym a kupującym.

Co możemy naprawić?

1. Nie ryzykując możemy zdecydować się na spawanie wszystkich elementów mocujących tłumik.

2. Istnieje możliwość naprawy urwanej od tłumika rury wydechowej, jednak po warunkiem, ze jego „wnętrzności” nie zostały uszkodzone. Jeżeli stało się tak, że pękła za tłumikiem, spawacz z pewnością zupełnie spokojnie sobie z tym poradzi. Jedyna uwaga – powinien on wzmocnić spawy, po to, by taka sytuacja więcej nie miała miejsca.

3. Zamiast tłumika, który jest oryginalny możemy oczywiście zastosować zamiennik uniwersalny. Dosztukowanie, czy pospawanie elementów jest wydatkiem rzędu zaledwie kilkudziesięciu złotych, natomiast w przypadkach, które są bardziej skomplikowane koszt naprawy i tak nie będzie bardzo wysoki, bowiem nie powinien przekroczyć 200 – 300 zł.

4. Możliwe jest również naprawienie oderwanego mocowanie i wieszaki rury wydechowej.

5. Do naprawy kwalifikują się również – niewielkie otwory pęknięcia tłumików, odłamane lub pęknięte rury wydechu, a także kolektory wydechowe.