Normy ISO/DIN/PN – co oznaczają poszczególne skróty?

Kiedy jest wykonywana konwersja pomiędzy oznaczeniami ISO/DIN/PN? Jak długo to wszystko trwa? Co kryje się pod tymi skrótami? Jeśli interesuje Was ten temat, to zapraszamy do poniższego artykułu.

Co warto wiedzieć o ISO/DIN/PN?

Od razu należy podkreślić, że wszystkie wyżej wymienione normy są stosowane w Polsce. W pewnym sensie – kolokwialnie pisząc – najbliższe naszemu sercu są PN. To Polskie Normy. Odpowiada za nie przede wszystkim Polski Komitet Normalizacyjny. Warto tutaj wymienić również Organy Techniczne – są to Komitety Techniczne, Komitety Zadaniowe i Rady Sektorowe. Mają one na celu opracowywać rodzime normy. Należy podkreślić, że PN mają zasięg wyłącznie krajowy. To oznacza, że na przykład ktoś z Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej nigdy o nich nie słyszał – nawet, jeśli jest to osoba działająca w handlu śrubami, nakrętkami, podkładkami itp. już od wielu lat.

Warto wspomnieć również o normach DIN. Za ich zatwierdzanie oraz rozpowszechnianie odpowiada Niemiecki Instytut Normalizacyjny. To stowarzyszenie posiada siedzibę w Berlinie. Niemiecki Instytut Normalizacyjny działa już od ponad 100 lat. 30 lat krócej w branży operuje zaś Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Powstała ona dokładnie w 1947 roku. Zadaniem tego podmiotu jest rozwój normalizacji na skalę światową. Tak, aby wyeliminować rozmaite bariery techniczne w handlu i nie tylko. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna dba również o rozwój współpracy naukowej, intelektualnej, ekonomicznej…

Komu przyda się konwersja norm ISO/DIN/PN?

W jakich sytuacjach warto zastanowić się nad takim tematem, jak konwersja ISO/DIN/PN? Jest to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która handluje – na mniejszą lub większą skalę. Systematycznie sprzedajecie albo kupujecie śruby, wkręty lub pręty gwintowane itp.? A może działacie w tym temacie sporadycznie, aczkolwiek zauważyliście u zagranicznego dostawcy dobre elementy za atrakcyjne warunki finansowe? Aby nie doszło do żadnych nieporozumień w kontekście transakcji, przyda się strona internetowa stalmut.pl. Wchodząc na nią możecie wykonać konwersję pomiędzy ISO/DIN/PN. Zainteresowały Was na przykład śruby zamkowe? Potrzebne jest jedynie jedno oznaczenie (na przykład DIN 603), aby poznać pozostałe. Musicie wpisać zatem normę ustanowioną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny w odpowiednie pole. Potem trzeba kliknąć przycisk „Szukaj”. Normy ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną oraz Polski Komitet Normalizacyjny to kolejno ISO 8677/PN 82406.