Obfita miesiączka – przyczyny i domowe sposoby

Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń miesiączkowania jest zbyt wysoka jej obfitość. Podczas takiego okresu kobieta może stracić nawet 100 ml krwi, podczas gdy u zdrowej jest to około 30-80 ml. Jakie więc mogą przyczyny obfitej miesiączki i jak sobie z nią poradzić?

Kiedy mówimy o obfitej miesiączce?

Zacznijmy od podstawowej kwestii – obfity okres od czasu do czasu może się zdarzyć każdej kobiecie. Nie należy więc od razu wpadać w panikę. Powody do niepokoju możemy mieć dopiero wtedy, gdy wysoka obfitość miesiączek jest regularna. Charakteryzuje je nadmierna ilość traconej krwi. Nadmierna, czyli jaka? Za wartość graniczną przyjęto objętość ponad 100 ml. Należy zaznaczyć, iż sama długość cyklu miesiączkowego pozostaje w granicach normy, podobnie jak czas trwania krwawienia. Tylko… jak sprawdzić, ile tak naprawdę krwi się straciło? Skąd mamy wiedzieć, czy mieścimy się w standardach, czy może powinniśmy się udać do specjalisty? Niektóre źródła podają, że bardzo obfite miesiączki występują wówczas, gdy w ciągu godziny tracimy tyle krwi, żeby nasączyć całą podpaskę lub tampon i przez kolejne godziny stan ten się utrzymuje. Poza tym występują też inne objawy, które pośrednio wskazują na występowanie zaburzenia miesiączkowania. Wśród nich wymienić można: obecność dużych skrzepów podczas okresu, znaczną męczliwość/osłabienie, kłopoty z koncentracją, duszność, ciężkie krwawienie w nocy (na tyle, że konieczna jest zmiana środków higienicznych), miesiączka, która trwa dłużej niż 7 dni.

Przyczyny

Przyczyn obfitych miesiączek może być wiele. Ginekolodzy wśród nich podają na przykład: zaburzenia hormonalne (problem ten dotyczy głównie nastolatek, które dopiero zaczęły miesiączkować oraz kobiet zbliżających się do menopauzy), mięśniaki macicy, polipy szyjki macicy lub śluzówki macicy, policystyczne jajniki, toczeń rumieniowaty układowy, zaburzenia krzepliwości krwi czy używanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, problem z niehormonalną wkładką wewnątrzmaciczną lub innym środkiem zapobiegającym ciąży, zmiany zapalne, infekcje intymne, zakażenia dróg rodnych, endometrioza, okres menopauzy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, choroby tarczycy.

Jak sobie poradzić?

Jeśli obfitość naszej miesiączki budzi niepokój, najlepiej zgłosić się do lekarza. To właśnie on oceni, czy mamy do czynienia z zaburzeniem miesiączkowania i czy konieczne jest leczenie. Jeśli natomiast obfite miesiączki zdarzają nam się bardzo rzadko, możemy sobie z nimi poradzić dzięki domowym metodom. Podstawową zasadą, której powinnyśmy przestrzegać jest nie wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych i czynności, które mogą nasilić krwawienie. Poza tym przyjmujmy żelazo, którego ubytek następuje m. in. podczas obfitych miesiączek. Pomocne okażą się też witaminy A (której niedobór powoduje obfite miesiączki) oraz C (która uszczelnia naczynia krwionośne). Możemy też zrobić sobie chłodny okład na podbrzusze i skorzystać z leczniczych właściwości ziół. Krwawnik, pokrzywa, skrzyp polny, nagietek, mącznica lekarska, przywrotnik doskonale regulują cykle miesięczne i zmniejszają obfitość okresu.