W jakich warunkach sprawdzi się cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie ogniowe jest procesem mechanicznego nakładania wytrzymałej powłoki cynku na określoną stal. Proces ten niesie ze sobą wiele wad i zalet, a ich uwypuklenie w znacznym stopniu zależy od warunków na które składa się kilka aspektów. Czym charakteryzuje się wspomniana – powłoka cynkowa? Jak wygląda przebieg ogniowego cynkowania? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Powłoka cynkowa

Powłoka cynkowa charakteryzuje się jedną z najbardziej skomplikowanych struktur. Zacznijmy zatem od zdefiniowania warstwy bezpośrednio przylegającej do elementu prefabrykowanego, czyli w tym przypadku stopu stali. Odznacza się ona grubością około 1 um i jest stopem żelaza oraz cynku o zawartości około 25% żelaza. Nad nią znajduje się kolejna warstwa, która ma tylko 10% żelaza.  Kolejna warstwa zawiera 6% wspomnianego pierwiastka, a jej cechą charakterystyczną jest estetyka opiewająca w mocno widoczne metaliczne kryształy. Ostatnią warstwę stanowi praktycznie zupełnie czysty cynk.

Proces cynkowania ogniowego

Proces cynkowania właściwego poprzedzony jest fazą tzw. obróbki wstępnej. Służy ona wyczyszczeniu poszczególnych elementów z rdzy, zendry oraz szlaki spawalniczej, a także olejów, smarów etc. Kolejnym etapem jest proces osuszania – po nim następuje zanurzenie elementów w płynnym cynku. Tu kluczową rolę odgrywa wysokość temperatur. Cynk topi się w temperaturze około 420 stopni Celsjusza, zaś kąpiel w temperaturze od 440-460 stopni w skali Celsjusza – właśnie w tej temperaturze zachodzi wskazana reakcja. Cały proces zanurzenia trwa maksymalnie kilka minut.

Walory cynkowania ogniowego

Aby uzyskać jak najwięcej zalet tytułowego procesu, warto skorzystać z usług sprawdzonej i profesjonalnej marki. Cynkowanie ogniowe od Metaltech to gwarancja najwyższej jakości usług w atrakcyjnych cenach. Profesjonalne cynkowanie ogniowe niesie ze sobą mnóstwo zalet. Oto te najważniejsze :

– ochrona katodowa

-przyjazne dla środowiska

– atrakcyjna cena

– zwiększony okres ochronny

– zwiększona odporność na tarcia oraz uderzenia