Co zrobić, gdy dziecko nie chce pójść do przedszkola

Jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakim musi zmierzyć się rodzic dziecka w wieku przedszkolnym jest to, że pociecha może niekiedy nie chcieć chodzić do przedszkola. Najgorszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby zmuszanie dziecka do odwiedzania nielubianego przez nie miejsca bez umiejętności przeprowadzenia z nim szczerej rozmowy i zapytania o podwód jego pogłębionej niechęci. Powody bowiem mogą być najróżniejsze i warto o tym pamiętać, przygotowując się rozmowy ze swoim dzieckiem na ten, być może drażliwy dla niego, temat.

Szczególny moment w rozwoju przedszkolaka

Okres przedszkolny, w jakim znajduje się dziecko, może być czasem wzmożonego buntu, kiedy szkrab, wedle swojego wieku, powoli odkrywa mechanizmy, jakie rządzą światem i uczy się życia w społeczności. Warto mieć na uwadze, że w związku z powyższym dziecko nie zawsze będzie uprzejme i grzeczne, tak, my byśmy tego od niego oczekiwali. Ponieważ pociecha przeżywa w tym okresie silne zmiany rozwojowe, może mieć swoje gorsze dni, wypełnione płaczem i marudzeniem, nie zdając sobie jednocześnie sprawy ze zmian, jakie w niej aktualnie zachodzą. Rodzice muszą być dla swojego dziecka wyrozumiali w tym szczególnym czasie, kiedy zaczyna rozwijać się jego osobowość.

Lęk przed odrzuceniem i wymaganiami dorosłych

Jeżeli dziecko głośno manifestuje niechęć pójścia do przedszkola, warto spokojnie podejść do tematu, wyjaśniając mu, jakie korzyści wynikają z tego, że malec to miejsce odwiedza. Ważne, by nie krytykować dziecka ani nie wszczynać niepotrzebnych awantur, które sprawią, że pociecha może oddalić się rodzica, gdy wyczuje, że ten nie jest na tyle wyrozumiały, by wiedział, co przeżywa maluch. Może się bowiem okazać, że niechęć ta wcale nie wynika ze zmian, jakie przechodzi on w trakcie naturalnego procesu rozwojowego. Bardzo częstym powodem niechęci do przedszkola jest lęk przed przebywaniem w większej grupie, ocena innych osób lub też przed tym, że nie dziecko nie poradzi sobie z nauką czy zapamiętaniem pewnych zagadnień. Ten stan jest zupełnie normalny. Każdy czasem musi stanąć przed wyzwaniem, które wydaje się ponad siły, a przedszkole może stanowić takie wyzwanie dla naszego dziecka.

Codzienne wsparcie każdego poranka

Aby zachęcić dziecko do przedszkola, warto zadbać o to, by każdy poranek przebiegał łagodnie i bezstresowo, zarówno podczas śniadania, jak i wykonywania porannych czynności. Przed wyjściem dziecko należy także zapewnić, że jest przez rodziców kochane i zostanie w przedszkole tylko na kilka godzin. Ważne, by wiedziało, że rodzice po nie wrócą. Dobrze również tłumaczyć mu na bieżąco, jakie gry i zabawy czekają na nie na miejscu oraz zaintrygować, wspominając, że nauczy się tam dziś czegoś nowego.