Badanie prenatalne, czy warto zdecydować się na jego wykonanie?

Badanie prenatalne, czy warto zdecydować się na jego wykonanie?

Ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu wzrasta wraz z wiekiem matki, ale także wtedy, kiedy mamy gen, który mógłby przyczynić się do ich pojawienia się u nienowo narodzonego dziecka. Badania prenatalne są na tyle dokładnie, że są w stanie pokazać nam, czy płód jest obarczony wadą, czy też jest zupełnie zdrowy, co jest bardzo ważne dla prowadzenia ciąży i bezpieczeństwa matki i dziecka.

Po co wykonuje się badania prenatalne?

Wiele wad genetycznych niesie ze sobą zagrożenie dla matki, ale także dla dziecka, które jeszcze się nie narodziło. Jednak musimy wiedzieć, że bardzo wiele z tych wad możemy wyleczyć, jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.

Badanie prenatalne jest w stanie pokazać lekarzowi, czy płód jest zdrowy, a także, czy rozwija się w prawidłowym tempie. Możemy także zobaczyć na ekranie monitora płeć dziecka, a także wiele chorób, które będą wymagały leczenia teraz lub tuż po narodzinach.

Płatne badanie prenatalne

Nie każdy kwalifikuje się do badania prenatalnego, które jest całkowicie darmowe. Kobiety młode, poniżej 30 lat, a także takie, które w przeszłości nie rodziły dziecka z wadą genetyczną, muszą zapłacić za badanie z własnej kieszeni.

Dla wielu kobiet kwota jest na tyle wysoka, że nie decydują się na wykonanie badań prenatalnych. Musimy wiedzieć, że powinniśmy wykonać je w każdym trymestrze ciąży i za każdym razem będziemy zmuszeni zapłacić kilkaset złotych.

Kiedy badanie prenatalne jest darmowe?

Przesłanki, które kwalifikują do wykonania badania prenatalnego refundowanego, to przede wszystkim wiek matki. Kiedy lekarz ginekolog zobaczy nieprawidłowości na USG, to również może skierować ciężarną na darmowe badanie prenatalne.

Bardzo ważnym czynnikiem jest staranne wypełnianie wywiadu u lekarza prowadzącego ciąże. Kiedy w rodzinie występowały wady genetyczne, to z dużym prawdopodobieństwem powinniśmy wykonać badanie prenatalne darmowe. To lekarz może zadecydować, czy powinniśmy wykonać to badanie i czy istnieją przesłanki, które pozwolą nam na wykonanie badania zupełnie za darmo.