Balsa – najpopularniejszy rodzaj drewna w modelarstwie

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że drewniane modele są tak lekkie? Przecież drewno zazwyczaj swoje waży, prawda? Odpowiedzią na to pytanie jest balsa – specjalny gatunek drewna, który swoim niezwykłym właściwościom zawdzięcza stosowanie go nie tylko w modelarstwie, ale również w tworzeniu opakowań, rekwizytów do sztuczek magicznych, w budowaniu rakiet, tratw, jachtów, elementów szybowców i samolotów oraz wielu innych konstrukcji, w których lekkość… jest na wagę złota.

Balsa – co to?

Drewno balsowe to rodzaj drewna pozyskiwany z rosnącej w lasach deszczowych Ameryki Południowej ogorzałki wełnistej. Jego największym producentem jest Ekwador. Balsa jest jednym z najpopularniejszych materiałów modelarskich – wszystko za sprawą jej wyjątkowych właściwości, które sprawiają, że jest doskonałym tworzywem do konstruowania zarówno lekkich, jak i wytrzymałych konstrukcji drewnianych.

Jak lekka jest balsa?

Jest to jeden z najlżejszych gatunków drewna na świecie – wszystko to za sprawą bardzo małej gęstości. Metr sześcienny balsy może ważyć od 40 do 180 kilogramów. Abyś w pełni zrozumiał, jak lekkie jest to drewno, porównajmy je z metrem sześciennym korka, bambusa i dębu: pierwszy z nich waży średnio 280 kilogramów, kolejny ok. 350 kilogramów, natomiast metr sześcienny drewna dębowego waży średnio aż 850 kilogramów. W porównaniu z tymi, jak i innymi rodzajami drewna, balsa jest lekka jak piórko – i to właśnie dlatego upodobali ją sobie m.in. modelarze.

Drewno balsowe – idealne do malowania

Kolejną cechą balsy, która sprawia, że jest ona materiałem, który doskonale sprawdza się w modelarstwie, jest jej kolor. Drewno balsowe jest bardzo jasne, niemal białe. Ponadto nie uświadczysz na nim żadnych słoi ani innych przebarwień. Obie te właściwości dają możliwość bardzo łatwego i komfortowego malowania modeli wykonanych z balsy – nakładana farba z łatwością może bowiem pokryć jasne drewno, a ty nie musisz martwić się, że spod warstwy koloru wyzierać będą jakieś ciemne plamy na drewnianych elementach.

 

Balsa – drewno, z którym pracuje się z przyjemnością

Niezaprzeczalną zaletą balsy jest też łatwość jej obróbki. Drewno to nie sprawia większych problemów – jest zarazem dość wytrzymałe i sprężyste, jak i bardzo miękkie, dzięki czemu praca z nim jest mało wymagająca. Listwy i deski z drewna balsowego są przeważnie na tyle cienkie, że z powodzeniem możesz ciąć je za pomocą ostrego noża lub skalpela. Jeśli będziesz potrzebował nieco grubszych desek – do ich przecinania najlepiej sprawdzi się piłka do drewna o drobnych ząbkach lub piłka włosowa.

Z użyciem drewna balsowego możesz budować własne modele – wystarczy odrobina kreatywności i wiedzy modelarskiej! Balsa sprawdzi się idealnie zwłaszcza jako budulec maszyn latających oraz statków. Jeśli więc w twojej głowie kiełkuje pomysł stworzenia własnej konstrukcji od podstaw – nie ma na co czekać! Deski z drewna balsowego w różnych rozmiarach i o różnych grubościach znajdziesz w internetowych sklepach modelarskich. Do dzieła!

Więcej dowiesz się na: www.mojehobby.pl