Co na ból zęba?

Bólu zęba bez wątpienia nie należy ignorować, zwłaszcza jeśli jest on częsty i może wskazywać na poważniejszy problem. Na szczęście istnieją doraźne sposoby na taką dolegliwość, czyli tabletki na ból zęba bez recepty, a także metody domowe, które mogą działać wspomagająco.

Jakie są przyczyny bólu zęba?

Najczęstsze przyczyny bólu zęba to:

  • próchnica, czyli zakaźna choroba powodowana przez bakterie i prowadząca do demineralizacji tkanek zębowych,
  • nadwrażliwość zębiny, którą może powodować zbyt mocne szczotkowanie,
  • głębokie ubytki, w przypadku których najczęściej konieczne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba,
  • zapalenie ucha albo zatok szczękowych,
  • wyrzynanie się zębów mądrości.

Jak radzić sobie z bólem zęba?

Doraźnym sposobem są oczywiście ogólnodostępne tabletki na ból zęba. W przypadku tego typu dolegliwości można zastosować paracetamol lub ibuprofen i jak się okazuje, są one dobrze tolerowane również przez dzieci. Co jednak równie istotne, takie leki na ból zęba zawsze powinny być traktowane jako tymczasowe rozwiązanie, jeśli bowiem dolegliwości nie mijają, konieczna jest wizyta u stomatologa.

Środki na ból zęba to także specjalne maści, zwane inaczej żelami stomatologicznymi. Takie preparaty sprawdzają się w przypadku podrażnień, stanów zapalnych, a także podczas wyrzynania zębów. Często mają dodatkowe działanie antyseptyczne oraz regenerujące, m.in. dzięki zawartości ekstraktów roślinnych.

Kiedy stosować tabletki na ból zęba?

Tabletki na ból zęba to sposób na poradzenie sobie z dolegliwościami w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa. Takie preparaty często zalecane są również po samej wizycie, choćby po ekstrakcji zęba, gdy ból utrzymuje się przez pierwsze kilka godzin, co może utrudniać normalne funkcjonowanie. Leki na ból zęba to jednak preparaty dedykowane na różne rodzaje bólu, nie tylko dolegliwości w jamie ustnej. Dlatego też mają zdecydowanie szersze zastosowanie, które można skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie są domowe sposoby na ból zęba?

Poza tabletkami na ból zęba, w złagodzeniu bólu pomogą również zioła, które często mamy w domu. Warto stosować m.in. płukankę z szałwii i rumianku, które to rośliny działają odkażająco i przeciwzapalnie. Można stosować je zamiennie z aptecznymi płynami do płukania, które mogą działać przeciwbólowo (np. z diklofenakiem w składzie lub odkażająco tak jak produkty z chlorheksydyną). Warto przy tym pamiętać, że podobnie jak środki na ból zęba, są to jedynie sposoby doraźne, które nie zastąpią wizyty u stomatologa.

Jak widać tabletki na ból zęba to przejściowo najlepsza metoda radzenia sobie z objawem. Takie preparaty oferuje każda, typowa apteka internetowa, w tym m.in. Apteka Moderna. Online działa jednak wiele typu podmiotów, pacjenci mają więc naprawdę wiele możliwości wyboru i z łatwością mogą wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Artykuł powstał przy współpracy z https://usmiechzdrowia.pl