Czas przygotować kampera do sezonu letniego!

Im bliżej wakacyjnego urlopu, tym więcej w nas ekscytacji. W końcu nadchodzi wymarzony urlop, odpoczynek, możliwość zwiedzenia nowych miejsc lub odkrywania na nowo tych, które już kiedyś mieliśmy okazję zobaczyć. Wybieramy się w długą trasę kamperem i oczekujemy tygodni pełnych przygód!

Mamy już zapakowane ubrania i niezbędne sprzęty, ale co z kamperem? Jak go przygotować nie tylko do jednorazowego wyjazdu, lecz do wakacyjnego sezonu, który trwa nawet kilka miesięcy?

Stan techniczny pojazdu

W pierwszej kolejności musimy zadbać o stan techniczny pojazdu. Jeśli przez kilka miesięcy kamper pozostawał nieużytkowany, koniecznie należy sprawdzić jego wnętrze i części zewnętrzne. Trzeba sprawdzić, jak wyglądają poszczególne układy, m.in. hamulcowy czy kierowniczy. Przed nawet krótkim wyjazdem należy sprawdzić, czy nie jest to czas na wymianę oleju, filtrów i innych części eksploatacyjnych.

Sprawdzenia możemy dokonać samodzielnie, jeśli mamy do tego wiedzę, a także odpowiednie miejsce, lub korzystając z polecanych serwisów. Wszystko to ma znaczenie dla bezpiecznej i przyjemnej podróży, podczas której czekają nas tylko te wymarzone przygody, a nie związane z usterkami występującymi w kamperze.

Przyjrzeć się należy również oponom i ciśnieniu w nich, ponadto temu, czy należycie działa elektryka, a także jak poradzi sobie ona w trakcie podróży, gdy będziemy użytkować wielu sprzętów, w tym laptopa czy turystycznej lodówki i przenośnej kuchenki. Im więcej czasu poświęcimy na przyjrzenie się detalom, wymianę części eksploatacyjnych i ewentualne niezbędne naprawy, tym bardziej komfortowa i bezproblemowa będzie nasza podróż.

Wygoda podczas postojów i noclegów

Warto przemyśleć, gdzie i na jak długo się udajemy, w jakich miejscach planujemy nocować i jakie warunki możemy zastać w różnych regionach. Od tego bowiem zależy dodatkowe wyposażenie kampera. Pomyślmy o kupnie przedsionka czy namiotu, dzięki którym powiększymy przestrzeń użytkową, a ponadto zapewnimy sobie ochronę zarówno przed palącym słońcem, jak i ulewnym deszczem.

Zastanówmy się, czy nie potrzebujemy dodatkowych mebli kempingowych, które możemy znaleźć na stronie https://intercamp.pl/, jeśli jedziemy w większym niż zwykle gronie, bądź wtedy, gdy dotychczasowe mają lata świetności za sobą i nie zapewnią nam wygody użytkowania. Podobnie rzecz się ma z garnkami, naczyniami i innymi elementami wyposażenia kuchni kampera.

Elementy zewnętrzne

Czy planujemy wycieczki rowerowe? A może sporo czasu spędzimy na dotarciu z jednego miejsca do kolejnego? Weźmy pod uwagę szczegółowy plan każdego wyjazdu, bo być może przyda nam się bagażnik dachowy na rowery i/lub dodatkowe moskitiery na okna. Takie elementy zewnętrzne podnoszą funkcjonalność kampera i pozwalają na uzyskanie maksymalnego komfortu podróżowania.

Jeśli pierwsze wyprawy kamperem są jeszcze przed nami, to ostatnia chwila, by przyjrzeć się, czego potrzebuje nasz wycieczkowy pojazd, w co go wyposażyć, co należy wymienić bądź naprawić.