Czy w każdym biurze potrzebne są ściany szklane przeciwpożarowe?

Czy w każdym biurze potrzebne są ściany szklane przeciwpożarowe?

Ściany szklane przeciwpożarowe często są praktycznym i wygodnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na przepisy, ale i z innych powodów. Czy jednak w każdym biurze muszą się znaleźć? Może są takie, w których będą jedynie zawadą?

Przepisy i normy

Przepisy i normy jasno określają przypadki, w których absolutnie musza być zastosowanie ściany szklane przeciwpożarowe. Jeśli więc zastanawiamy się nad koniecznością ich zastosowania możemy zdecydować się na dwie drogi – samodzielne studiowanie ustaw lub zwrócenie się z pytaniem do specjalistów w tym zakresie. Drugi przypadek jest znacznie lepszy, ponieważ oszczędzi czas i otrzymamy odpowiedzi na pytania, o których wcześnie byśmy nie pomyśleli.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by jednak zastosować ściany szklane przeciwpożarowe w miejscach, których nie wymagają tego przepisy – przyszłe zmiany w użytkowaniu powierzchni mogą być dobrym powodem do tego.

Duże przestrzenie

Na dużych przestrzeniach biurowych powinny się znaleźć ściany szklane przeciwpożarowe, ponieważ to zakładają właściwe przepisy i szczególnie niebezpieczny byłby wybuch pożaru.

To jednak nie jest jedyny powód montowania w takich miejscach ścian szklanych przeciwpożarowych – są one także praktycznym elementem aranżacji przestrzeni. Zapewniają większą prywatność i komfort pracy, poczucie bezpieczeństwa, większą ciszę. To bardzo istotne powody montażu ścian szklanych przeciwpożarowych w miejscach niewymaganych przez przepisy, a które wpływają na wydajność firmy.

Problemy z dźwiękiem

W dużych pomieszczeniach nie trudno o hałas. Z jednej strony jest on związany właśnie z ich wielkością – w dużej słabo zagospodarowanej przestrzeni szybko tworzy się pogłos. Z drugiej strony ustawienie na niej wielu biurek oznacza gwar rozmów, dzwoniących telefonów, pracy komputerów, uderzeń klawisz… To warunki, w których trudno się skupić i pracować. Podzielenie pomieszczenia ścianami szklanymi przeciwpożarowymi pomaga rozwiązać ten problem – dźwięk będzie inaczej się roznosił i będzie mniej uciążliwy.

Pomocne jest także wydzielenie ścianami szklanymi przeciwpożarowymi mniejszych pomieszczeń. Mogą one służyć konkretnym celom, np. omawianiu spraw, które nie powinny zostać upublicznione.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Esglas