Czym różni się szampan od wina musującego?

Każdy o północy 31 grudnia wznosi toast za nowy rok. Obowiązkowym elementem każdego sylwestra jest szampan. Jednak czy w tym roku wznieśliśmy toast szampanem czy winem musującym? Czym się one różnią? Zapraszamy do lektury.

Każdy o północy 31 grudnia wznosi toast za nowy rok. Obowiązkowym elementem każdego sylwestra jest szampan. Jednak czy w tym roku wznieśliśmy toast szampanem czy winem musującym? Czym się one różnią? Zapraszamy do lektury.

Prawdziwy szampan

By trunek nazwać można było szampanem, muszą zostać spełnione pewne warunki:

  • Musi on być wyprodukowany w Szampanii, czyli słynnym regionie północno – wschodniej Francji.
  • Musi być wyprodukowany wyłącznie ze szczepów: chardonnay, pinot noir i pinot meunier.
  • Nie może być nasycone sztucznie przez dwutlenek węgla, gdyż prawdziwy szampan to ten, który przeszedł proces podwójnej fermentacji. Druga fermentacja to ta, która odbywa się przez dojrzewanie już w butelce.

Co wpływa na cenę szampana?

To, że prawdziwy szampan to spory wydatek każdy wie. Jednak to co wpływa na jego cenę może zaskakiwać. Po zweryfikowaniu poprzez etykietę i rejon pochodzenia szampana, cena jaka go wyróżnia jest uwarunkowana szczepem z jakiego powstał oraz rocznikiem. Najdroższy możliwy do kupienia szampan kosztuje 6,89 mln zł i dodatkowo dodawany jest do niego kryształ Svarowskiego.

Wino musujące

O wiele tańsze, a równie smaczne są wina musujące. Bardzo duża ilość tych trunków powstaje dokładnie tak jak szampan – bez sztucznego dodawania dwutlenku węgla. Jednak poza rejonem Szampanii, więc nie może być nazywana szampanem.

Wina musujące, które powstają w niektórych krajach posiadają swoje własne nazwy. W Hiszpanii powstaje wino musujące Cava, w Portugalii i Argentynie Espumante, w RPA Cap Classique, a we Włoszech Franciacorta, Trento DOC, Oltrepò Pavese Metodo Classico oraz Asti

Ile kosztują wina musujące?

Tutaj wachlarz cenowy jest o wiele bardziej elastyczny. Wina musujące można znaleźć już za 30 zł i są to całkiem dobre pozycje. Można znaleźć je również za kwoty ponad 100 zł. Czym zatem jest znany „szampan” za 6 zł ze sklepu? Otóż jest to napój wino podobny, który z produkcją szampana nie ma nic wspólnego, z produkcją wina musującego też, a produkcje wina nawet nie dotyczy. Są to alkohole powstałe w zupełnie inny sposób, który bardzo wyczuwalny jest w smaku. Podczas następnego sylwestra spróbujcie prawdziwego francuskiego szampana i poczujcie różnice.

Różnica

Tak więc wino musujące od szampana różni się procesem produkcji oraz miejscem powstania. Prawdziwy szampan powstaje w Szampanii i nie posiada sztucznie dodawanego dwutlenku węgla. Podczas gdy wino musujące można produkować w każdym miejscu na świecie oraz dodawać można dwutlenek węgla dla uzyskania efektu gazowanego napoju.

Polecamy wypróbować wina z naszej oferty na wybieramwino.pl i cieszyć się z magią smaku!