Fenomenalna maszyna rolnicza, czyli URSUS C-360

Ursus C-360 to ciągnik najchętniej zakupywany przez rolników oraz osoby prowadzące prace sadownicze oraz komunalne. Model C-360 po raz pierwszy wyjechał na taśmie produkcyjnej w połowie 1976 roku. Ciągnik wytworzono w Zakładach Mechanicznych Ursus (obecnie już nieistniejący) jego produkcja trwała 16 lat, w trakcie, których na rynek wstąpiło około 280 tysięcy maszyn. Wówczas ciągnik Ursus C-360 charakteryzował się: 4×2, mocą 52 KM i maksymalną prędkością 25 km/h i dzięki tym parametrom podbił polską wieś.

Pierwsze modele Ursus C-360 można było zakupić w formie z kabiną lub bez. Ciągnik był bardzo funkcjonalny i tworzony w celu jak największej skuteczności maszyny, a nie wygody. Obecnie również można spotkać się z ciągnikami Ursus C-360 na polach i w gospodarstwach rolnych.

Współcześnie ciągnik Ursus C—360 dostępny jest w sprzedaży z lepszym i nowocześniejszym wyposażeniem, w skład, którego wchodzą:

  • silnik PERKINS 1103D EURO IIIA (wysokoprężny, 3-cylidnrowy, chłodzony cieczą i turbodoładowany)
  • maksymalna prędkość 43 kW (58 KM)
  • układ przeniesienia napędu 4×4 CARRARO
  • udźwig podnośnika 2650kg
  • skrzynia biegów 12×12
  • czterosłupkowa kabina

Historia Ursus C-360

Ursus C-360 powstał w warszawskich Zakładach Mechanicznych Ursus, gdzie wyprodukowano przed nim pierwsze polskie ciągniki – Ursusa C-325 i C-328. Zauważono, że w Polsce brakuje ciągnika silnego i wytrzymałego, wówczas zaczęto kombinować i przemyślać budowę tego typu ciągnika. W latach 60tych doszło do połączenia URSUS z firmą czechosłowacką Zetor, centralizacja pozwoliła na wdrożenie w roku 1965 do produkcji – Ursusa C-4011 bazującego na Zetorze 4011. Wprowadzony nowoczesny Ursus C-4011 był wytwarzany do 1970 roku. Dodatkowo po 1965 roku pojawił się w produkcji model Ursus C-355. Ostatecznie w 1976 roku do produkcji trafił uwielbiany przez wiele osób ciągnik Ursus C-360, nazywany również  „Sześćdziesiątką” produkowany był do 1994.

Walory za, które doceniano ciągnik Ursus C-360

Szerokie zastosowanie

Ursus C-360 to maszyna o wyjątkowej konstrukcji i wytrzymałości. Dzięki swojej budowie mogła być wykorzystywana do przeróżnych prac (sadownictwo, opryskiwanie, prace komunalne). Ciągnik sprawdzał się świetnie w małych, średnich i dużych gospodarstwach rolnych. Wielokrotnie mówiono o nim „gdzie diabeł nie może, tam „sześćdziesiątkę” poślę”.  Wówczas ciągnik Ursus C-360 uznawano za niezawodną maszynę. Ursus C-360 doskonale współpracował z opryskiwaczem, pługiem, czy też prasą rolującą.

Wytrzymałość maszyny

Ciągnik Ursus C-360 mógł pracować praktycznie w każdych warunkach. Maszyna była na tyle wytrzymała, że sprawnie radziła sobie, kiedy zabrakło wody w chłodnicy lub gdy przez cały dzień miała kontakt ze zbiorowiskiem kurzu.

Budowa i konstrukcja

Ciągnik Ursus C-360 miał bardzo prostą konstrukcje, można było samodzielnie i szybko reparować. W ciągniku największą zaletą były umieszczone w silniku cztery głowice. Dzięki budowie sinika szybko można było zobaczyć, kiedy puści uszczelka pod głowicą, wówczas wiadomo było, jaka to awaria i można było prosto ją usunąć. Dodatkową zaletą Ursus C-360 były łatwo dostępne części do ciągnika zarówno oryginalne i zamienne. Nawet do dziś można znaleźć praktycznie w każdym sklepie z częściami do ciągników elementy zamienne do Ursus C-360.

Korzystna cena

Ciągnik Ursus C-360 w stanie dobrym to koszt mniej więcej 15 tys. złotych. Za taką cenę nigdzie nie znajdziemy równie dobrego i sprawnego ciągnika. Podobny do Ursusa C- 360 jest Zetor 5211 (czterocylindrowy ciągnik o zakresie mocy 50-60 KM).  Jednak Zetor 5211 kosztuje około 25 tysięcy, a jest praktycznie identyczny jak Ursus C-360.

Przyzwyczajenia

Ciągnik Ursus C-360 jest w posiadaniu rolników od dawna. Dla wielu osób sama nazwa Ursus przywołuje miłe i dobre wspomnienia, przez licznych gospodarzy ciągnik C-360 jest tratowany jak członek rodziny. Rolnicy doceniają jego budowę i szeroki wachlarz zastosowań i bardzo ciężko im się jego pozbyć. Wolą podreperować swoją maszynę i dalej móc z niej korzystać, niż kupić nowoczesny ciągnik, w którym będą czuć się nieswojo.

Ciągnik Ursus C-360 to niezawodny i najpopularniejszy ciągnik rolniczy w Polsce. Odznacza się bogatym i różnorodnym zastosowaniem, dużą wytrzymałością, prostą budową umożliwiającą szybkie naprawy. Dodatkowo dostępny jest w stosunkowo niskiej cenie i obecnie można go spotkać na polach, łąkach i na dużych gospodarstwach rolnych.

W roku 2015 Zakład Przemysłu Ciągnikowego URSUS S.A. z siedzibą w Lublinie wprowadził do produkcji nowoczesny model Ursus C-360. Jednak nowy Ursus C-360 zawsze będzie tylko Ursusem C-360, a nie słynną „sześćdziesiątką” –określaną, jako król polskiej wsi.