Full Body Workout – czym jest i jak trenować?

Chcesz ćwiczyć w sposób, który angażuje całe ciało? Zależy Ci na tym, by nie tylko kształtować sylwetkę, ale też zwiększać wydolność, wzmacniać mięśnie oraz poprawiać ogólną sprawność i kondycję? Dowiedz się, czym jest Full Body Workout i jak trenować!

Full Body Workout – na czym polega?

Full Body Workout, jak sama nazwa wskazuje, to „trening całego ciała”. Składa się z ćwiczeń siłowych oraz cardio o wysokiej intensywności. Z jego pomocą można poprawić ogólną sprawność, ukształtować sylwetkę, a także zwiększyć siłę, wydolność i wytrzymałość organizmu. W krótkim czasie daje świetne efekty, które można zobaczyć, a także poczuć.

Ogromną zaletą FBW jest harmonijny rozwój siły i masy mięśniowej. Skupianie się tylko na kilku partiach może doprowadzić do nadmiernych przeciążeń, a także niepożądanego efektu wizualnego. Dzięki treningom całego ciała można zapobiec dysproporcjom w sylwetce, np. nadmiernemu rozbudowaniu górnej części ciała, co często zdarza się panom.

Trening tego typu ma również świetny wpływ na zdolności motoryczne, dlatego jest idealny dla osób, które chcą dbać o kondycję i zdrowie. Do tego pozwala zaoszczędzić sporo czasu – podczas treningu pracuje się nad wszystkimi partiami. Do tego nie trzeba dzielić treningu np. na „dzień nóg” czy „dzień brzucha”, co jest monotonne i często powoduje mocne zakwasy jednej części ciała.

Jak trenować FBW?

Trening FBW powinien być dostosowany do indywidualnych oczekiwań i przede wszystkim możliwości. Ćwiczenia są dość intensywne, ale nie powinny przeciążać organizmu – mogą zniechęcić do treningu, a nawet doprowadzić do kontuzji.

Każda partia mięśniowa powinna być trenowana równomiernie, dlatego trzeba odpowiednio dobrać ćwiczenia. Ogromne znaczenie ma również regeneracja, która minimalizuje ryzyko przetrenowania i urazów. W przypadku treningu FBW zaleca się wykonywanie ćwiczeń 3 razy w tygodniu, najlepiej 2 zestawów na przemian. Każdy zestaw powinien zawierać po jednym ćwiczeniu na każdą grupę mięśniową. W ten sposób można uniknąć monotonii i szybko zacznie się zauważać pierwsze efekty.

Podczas treningu szczególnie trzeba zwrócić uwagę na ćwiczenia wielostawowe, takie jak np. przysiady czy martwy ciąg. Najlepiej wykonywać ok. 2-3 serii z 6-8 powtórzeniami. Jeśli jednak woli się krótsze serie, można zwiększyć ich liczbę. Przy tym oczywiście nie można zapomnieć o przerwach, które powinny trwać ok. 30-45 sekund.

Bardzo ważna jest również rozgrzewka przed treningiem oraz stretching po ćwiczeniach.

Gdzie warto wybrać się na zajęcia?

Nie masz motywacji do samodzielnych ćwiczeń? A może po prostu nie wiesz, jak odpowiednio skomponować trening? Zapisz się na zajęcia. Pod okiem trenera uda Ci się prawidłowo, a co za tym idzie, efektywnie i bezpiecznie pracować nad ciałem. Do tego energia grupy skutecznie zachęci Cię do działania i wprawi w dobry nastrój.

Gdzie warto wybrać się na zajęcia? Idealnym miejscem będzie nowoczesna, świetnie wyposażona siłownia w Twojej okolicy, z wykwalifikowaną kadrą. Sprawdź ofertę klubu fitness GymForYou na: https://gymforyou.pl/katowice/full-body-workout/.