Historia biżuterii. Zobacz, jak to wszystko się zaczęło…

O tym, że kobiety kochają biżuterię, wiadomo nie od dziś. I jak się okazuje się, ta miłość trwa już od wielu setek lat.

Pierwsze odkrycia archeologiczne dotyczące dekoracyjnych detali wskazują na to, że zaczęto je wytwarzać ponad 22 tysiące lat temu. Choć przez kolejne tysiąclecia wygląd biżuterii, a przede wszystkim rodzaje tworzywa, z których była wyrabiana, mocno ewaluowały, jedno pozostało niezmienne – jej zastosowanie. Biżuteria od wieków była wykorzystywana do ozdoby. Przez długi czas traktowano ją jako synonim bogactwa. Jednak choć ta najbardziej kosztowna zarezerwowana była dla nielicznych, ta prosta, wykonana z kamieni, kości i sznurków dostępna była dla każdego. Sprawdźmy, jak na przestrzeni wieków zmieniała się biżuteria, którą kochamy do dzisiaj.

Dawno, dawno temu… czyli jako to wszystko się zaczęło

Biżuteria jako jeden z nielicznych elementów przeszłości przetrwała do dziś, zmieniając się jednak co prawda na przestrzeni dziejów. Odkopywana przez archeologów w różnych zakątkach świata, stanowi dowód na to, że ludzie od setek lat przywiązywali duże znaczenie do tego, jak wyglądają, i poszukiwali sposobów na to, aby poprawić swój wygląd.

Jak wyglądała dawna biżuteria? Z pewnością mocno różniła się od tej, którą znamy obecnie. Zanim do jej wykonania zaczęto używać miedzi, brązu i złota, wytwarzano ją z prostych ogólnodostępnych przedmiotów, takich jak kamienie, drewno oraz kości i elementy skór zwierząt. To właśnie z nich powstawały pierwsze wisiorki, pierścienie i kolczyki.

Z czasem, kiedy zaczęto odkrywać kruszce i inne tworzywa, zwłaszcza wśród władców i osób zamożnych zaczęły pojawiać się ozdoby wykonane z miedzi, brązu i złota, często wysadzane drogocennymi kamieniami. Ten rodzaj biżuterii był synonimem bogactwa, powodzenia i zajmowanej pozycji społecznej. Pomimo tego, że na przestrzeni tysięcy lat wiele się zmieniło, przyznać trzeba, że do dziś istnieją rodzaje biżuterii, które ze względu na swoją cenę utożsamiane są z bogactwem i dobrobytem. Na szczęście jednak, obecnie dzięki ogromnemu zróżnicowaniu, w sprzedaży dostępna jest biżuteria „na każdą kieszeń”, w związku z czym każda z nas może pozwolić sobie na jej zakup.

Sklep z biżuterią dawniej i dziś – co się zmieniło?

W dzisiejszych czasach sklep z biżuterią nie jest niczym niezwykłym, podobnie jak ogromny wybór biżuterii wykonanej z różnych materiałów, dostępnej w różnych kolorach, formach i postaciach. Nie zawsze jednak było tak łatwo.

Pierwsze ozdoby wytwarzano samodzielnie, z łatwo dostępnych materiałów. Ich ostateczny wygląd uzależniony więc był od własnej kreatywności. Z czasem wyrobem biżuterii zaczęli zajmować się rzemieślnicy. Prowadzone przez nich warsztaty niewiele jednak miały wspólnego z tym, co teraz zwykliśmy określać jako sklep z biżuterią. Zazwyczaj wykonywane przez nich ozdoby można było dostać tylko pod warunkiem złożenia odpowiednio wcześnie zamówienia. Jak łatwo się domyślić, wiązało się to ze sporymi kosztami i wydłużonym czasem oczekiwania.

Tymczasem obecnie sklep z biżuterią można spotkać nawet w niewielkich miasteczkach, a dostęp do niego nie wymaga posiadania odpowiednio ciężkiej sakiewki ani wysokiego statusu społecznego. Dzięki temu, że wiele salonów jubilerskich prowadzi także swoją działalność w Sieci, aby skorzystać z jego usług, nie musimy już nawet wychodzić z domu. Nic więc dziwnego, że tak często i chętnie kupujemy biżuterię – w końcu ten mały detal może wiele zmienić w naszym wyglądzie, warto więc zakładać ją jak najczęściej.