Jak diagnozuje się cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób na świecie. Jest głównie wynikiem nieprawidłowej diety oraz braku ruchu, ale również może pojawić się znienacka jako efekt choroby autoimmunologicznej. W jaki sposób przeprowadza się obecnie diagnostykę cukrzycy?

Mianem cukrzycy określa się grupę chorób metabolicznych, które łączy podwyższony poziom glukozy we krwi związany z nieprawidłowym działaniem albo wydzielaniem insuliny. Przewlekła cukrzyca może prowadzić do zaburzeń i niewydolności wielu narządów, w tym serca, nerek, oczu, nerwów czy naczyń krwionośnych.

Ze względu na przyczyny oraz przebieg choroby wyróżnia się:

  • cukrzycę typu 1
  • cukrzycę typu 2
  • cukrzycę ciężarnych

Wśród głównych objawów cukrzycy znajdują się: wielomocz, czyli częste chodzenie do toalety w celu oddania moczu, zwiększone pragnienie, które związane jest ze zwiększoną utratą wody. Także u chorych obserwuje się wilczy głód, pomimo którego dochodzi do utraty wagi, a ponadto senność, zmęczenie.

Diagnostyka cukrzycy

Diagnostyka cukrzycy odbywa się przede wszystkim na podstawie badań krwi. Podstawowym objawem choroby jest podwyższone stężenie glukozy we krwi. Badanie można wykonać jako jednorazowe pobranie albo jako test doustnego obciążenia glukozą, który pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników. Innym ze wskaźników stężenia glikozy jest hemoglobina glikowana, która pokazuje średnie stężenie glukozy w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Przeprowadza się też test na wykrycie glukozy w moczu oraz badanie moczu i osocza krwi pod kątem obecności ciał ketonowych.

W przypadku wykrycia nieprawidłowych wyników lekarz zaleca właściwe postępowanie. Gdy wyniki nie są rażąco złe, zaleca się wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zmianę trybu życia na bardziej aktywny. Jeśli chory ma już poważniejsze problemy związane z cukrzycą, wprowadza się również leczenie farmakologiczne, w tym leki przeciwcukrzycowe, insulinoterapię zależnie od typu cukrzycy. Na bezpłatne badania kontrolne zaprasza przychodnia Synexus z Poznania – zapisy przyjmowane są również przez internet.