Jak dobierać poduszki dekoracyjne do wnętrza?

Czy trzeba mieć w domu poduszki dekoracyjne? Tak, niewątpliwie. Bez nich wnętrze wyda się smutne, niewykończone. Jeśli nie wiesz, jak dobrać poduszki do domu, przeczytaj nasz poradnik.

Poduszki dekoracyjne – niezastąpione w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym

Poduszki dekoracyjne to ważny dodatek do wnętrza. To właśnie one nadają pomieszczeniu domowego i przytulnego wyglądu. Dom bez dekoracyjnych poduszek wydaje się pusty, surowy, jakby niewykończony. Warto zatrzymać się chwilę przy poduszkach, bo dzięki nim dom nabierze zupełnie nowego oblicza.

Poduszki sprawdzą się w każdym wnętrzu. W salonie i sypialni będą typową dekoracją, w pokoju dziecięcym mogą być czymś więcej. Dzieci raczej nie pozwolą, żeby poduszki po prostu leżały, będą się nimi bawić na różne sposoby. Tym bardziej warto ułożyć w pokoju u dziecka poduszki w różnych kolorach i kształtach, to bezpieczne i bardzo uniwersalne zabawki.

Stylowe poduszki ozdobne można kupić w sklepie: https://alena-firany.pl/poduszki-dekoracyjne.html.

Poduszki dekoracyjne – jak dobrać ich kolor

Kolor poduszek dekoracyjnych dobiera się do stylu wnętrza i innych dodatków: ceramiki, ramek na zdjęcia, szkatułek, obrusów, zasłon, bibelotów. Nie musi być identyczny, bo wyglądałoby to nieco sztucznie. Należy jednak pamiętać, by nie mieszać ze sobą ciepłych i chłodnych kolorów. Nie wygląda to elegancko.

Kolor poduszek, jak i innych dekoracji można dobierać też na zasadzie kontrastu. Na przykład przy beżowych ścianach dobrze sprawdzą się niebieskie dodatki, na tle brudnego różu dobrze zaprezentuje się butelkowa zieleń itp. Natomiast należy raczej unikać łączenia ze sobą kolorów, które znajdują się blisko siebie na kole barw. Czerwień w połączeniu z różem i pomarańczem nie będzie wyglądała zbyt dobrze.

Poduszki dekoracyjne nie muszą być jednokolorowe. Ważne, by uwidoczniony na nich wzór był powtórzony na innych dekoracjach. Natomiast należy unikać przesadnego eklektyzmu. Kropki na poduszkach, paski na zasłonach, koła na ceramice – to nie jest dobre połączenie.

Poduszki dekoracyjne – jak dobrać kształt

Kształt poduszek dekoracyjnych powinien być ujednolicony. Warto się wcześniej zastanowić, czy poduszki będą tradycyjnie kwadratowe, czy też postawimy na inny kształt. Okrągłe poduszki będą dobrym wyborem np. wówczas, gdy na zasłonach są nadrukowane duże koła. Jeśli postawimy na trójkątne lub sześciokątne poduszki, ten kształt powinien być wykorzystany w innych miejscach w aranżacji wnętrza, np. jako oprawa grafik ozdobnych.

Poszewki na poduszki – szybka metamorfoza salonu przy różnych okazjach

Chociaż na co dzień poduszki ozdobne powinny być dobrane do kolorystyki wnętrza, są takie okazje, kiedy bardziej liczy się ich tematyczne dopasowanie. To na przykład święta Bożego Narodzenia, kiedy niezależnie od aranżacji pomieszczenia, dobrze sprawdzą się poszewki w Mikołaje, bombki, śnieżynki, prezenty itp. Takie tematyczne poszewki można zakładać też przy mniej okazałych świętach – na przykład na walentynki albo urodziny.

Poszewki na poduszki to dobry sposób na metamorfozę wnętrza jako całości. Jeśli wiosną wieszamy lekkie zielone zasłony, warto pomyśleć o zmianie wyglądu poduszek. Z kolei jesienią, gdy w oknach zawisną grube welurowe zasłony w kolorze ciemnej czekolady, także poduszki powinny do nich pasować.