Jak dobrać odpowiednie zawiesia linowe?

W przemyśle dźwignicowym używane są najczęściej zawiesia linowe. Na rynku dostępne są zawiesia wykonane ze stali, które są najbardziej wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Na co zwrócić uwagę wybierając zawiesia? Gdzie można je kupić?

Zawiesia linowe

W różnych gałęziach przemysłu stosowane są linowe zawiesia. Ich głównym zadaniem jest odpowiednie połączenie i zabezpieczenie różnego rodzaju przesyłek i skrzyń. Pełnią one ważną funkcję podczas transportu oraz przeładunku towarów. Muszą być solidne i wytrzymałe, aby zapewniały maksymalne bezpieczeństwo.

Najczęściej wybierane są zawiesia wykonane z ocynkowanych lin stalowych. Mają one uniwersalne zastosowanie. Są niezwykle wytrzymałe i mogą osiągać bardzo duży zakres związany z dopuszczalnym obciążeniem roboczym. Jest to główny parametr, który powinniśmy uwzględnić, wybierając zawiesia.

Jak wybrać zawiesie linowe?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju zawiesia. Możemy je podzielić na pętlowe i wielocięgnowe. Rozróżniamy także zawiesia linowe ze względu na sposób ich zakończenia. Najważniejszą rzeczą jest wybór produktu, który będzie odpowiadał obciążeniu, jakie będzie obsługiwał.

Zawiesia muszą spełniać także odpowiednie normy. Jeśli produkt posiada certyfikat potwierdzający dopuszczenie produktu do sprzedaży na rynku polskim, to znaczy, że został on wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi standardami i przy zastosowaniu najnowszych technologii. Wybierając zawiesia, musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo ładunku oraz osób, które będą przy nim pracowały.

Zawiesia z lin stalowych

Zawiesia stalowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Są tańsze odpowiedniki zawiesi stalowych, które wykonane z materiałów tekstylnych. Jednak nie poradzą sobie one w wysokich czy niskich temperaturach tak, jak zawiesia stalowe.

Główną zaletą zawiesi linowych jest ich ekonomiczność. Zawiesia nie są drogie, a przy tym można je użytkować przez długi czas. Jeśli potrzebujemy skrócić lub wydłużyć zawiesie, to powinniśmy wybrać zawiesia łańcuchowe. Są one jednak znacznie droższe od linowych. Kupując zawiesia, wybierzmy ofertę sklepu, która posiada nie tylko certyfikowane produkty, ale służy także pomocą i poradą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.