Jak korzystnie wymienić dużą ilość waluty?

Zastanawiasz się jak korzystnie wymienić większą ilość waluty? Jeśli znajdziesz rzetelny kantor internetowy, Twoja transakcja może się okazać nawet 8% tańsza, niż w banku. Być może tego nie wiesz, ale branża wymiany walut online zwiększa się rokrocznie o 30%, a kantory internetowe oferują bardziej konkurencyjne kursy walut, niż banki.

Według publikacji na portalu biznes.newseria.pl branża wymiany walut online kwitnie. Wszystko dzięki temu, że można w nich wymienić walutę z niższym spreadem walutowym, niż u tradycyjnych operatorów walutowych. Niższy spread walutowy to korzyść dla klienta, który dzięki tej usłudze zmniejsza koszty przewalutowania środków. Najwięcej na usłudze kantorów internetowych korzystają przedsiębiorcy. 

Co to jest spread walutowy?

Zanim wymienisz dużą ilość waluty, musisz wiedzieć jak liczona jest opłata za transakcję walutową. Fachowo nazywana jest ona spreadem walutowym. Spread to różnica pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty, będąc jednocześnie opłatą jaką bank lub kantor pobiera za usługę wymiany jednej waluty na inną. Całkiem niedawno serwis kurencja.com zbadał, ile wynoszą spready walutowe w poszczególnych miejscach. W praktyce okazało się, że najbardziej kosztowna wymiana walut jest w  banku – do najpopularniejszych zagranicznych walut bank dolicza średnio spread w wysokości 7,4%. Taniej, przy czym walutę otrzymamy w gotówce, wymienimy swoje środki w kantorze stacjonarnym – tutaj możemy się spodziewać spreadu wynoszącego ok. 2,4%. W badaniu okazało się, że najbardziej oszczędnie wymienimy walutę w kantorach internetowych, w których spread wynosi mniej niż 1%. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak samemu obliczyć wartość spreadu, przejdź do tego artykułu: Co to jest spread walutowy?

Oszczędzaj na wymianie walut

Rynek walutowy jest bardzo dynamiczny, a kursy walut zmieniają się z sekundy na sekundę. Dlatego klientom dość trudno jest obliczyć, ile tak naprawdę na wymianie zarobi operator. Jednak w przypadku wymiany większej kwoty, musimy pamiętać, że to czy wymienimy walutę w banku, kantorze tradycyjnym czy internetowym ma kolosalne znaczenie dla naszego portfela. Można zasugerować się wspomnianym wyżej raportem lub dokonać własnych obliczeń, pamiętając jednak, że podczas kupna kilku tysięcy euro kilka procent tańsza wymiana to bardzo wiele.

Przeczytaj także: Prognozy rynku walutowego – co nas czeka w 2018 roku?

Wybierz zaufaną platformę

Wraz z globalizacją zwiększa się potrzeba bezpiecznej wymiany i przekazów pieniędzy. Częściej zwracamy także uwagę na to, ile płacimy za wymianę waluty. Znalezienie rzetelnego i godnego zaufania kantoru internetowego może się okazać w tej kwestii zbawienne i przynieść nam wymierne korzyści.

Podsumowując

Przepłacanie na wymianie waluty to najmniej pożądana rzecz, przez osoby wymieniające większą ilość pieniędzy. Tymczasem wysiłek włożony w zrozumienie rynku walutowego oraz nawiązanie relacji z kantorem internetowym to coś, co warto zacząć budować, i to bez względu na to jak często dokonujemy operacji walutowych.