Jak mieć dobre oceny w szkole średniej?

Wielu uczniów szkół średnich chciałoby mieć dobre oceny. Materiał do opanowania w szkole średniej jest dość obszerny, a niestety nie każdy młody człowiek pragnie poświęcać swój wolny czas na naukę. Dlatego uczniowie często szukają metod, które pozwolą im szybciej opanować materiał.

Odpowiednie warunki do nauki

Przede wszystkim należy stworzyć odpowiednie warunki do nauki i tak przygotować stanowisko swojej pracy, aby można było się w pełni skoncentrować i skupić na  nauce. W miejscu nauki powinien panować porządek. Wszelkie przedmioty rozpraszające uwagę należy usunąć. Muzykę, przekąski, telefon komórkowy najlepiej zostawić sobie na przerwy w nauce.

Należy wyłączyć telewizor i komputer, trzeba też zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca nauki.  Na biurku powinna stać lampka. Ważną rzeczą jest też porządek na biurku. Musi być też na nim wystarczająco dużo miejsca, by można było bez problemu rozłożyć podręczniki, zeszyty i inne pomoce naukowe.

Uważanie na lekcjach i systematyczna nauka

Proces uczenia rozpoczyna się na lekcjach. Należy więc uważnie słuchać wszystkiego, co mówi nauczyciel. Oczywiście nie należy oczekiwać, że od razu wszystko zapamiętamy. Wszystko, co istotne należy zanotować, a w domu powtórzyć wiadomości zdobyte na lekcjach.

Niektóre przedmioty, takie jak matematyka, chemia, fizyka, języki obce wymagają systematycznej nauki. Dlatego nawet jeśli ich nie lubimy, nie pozwólmy sobie na zaległości. Próba nadrobienia zaległości pochłonie dużo więcej czasu, niż systematyczna nauka tych przedmiotów.

Praca w grupie

Jeżeli mamy problemy ze zrozumieniem materiału, uczmy się w grupie. To bardzo skuteczna forma nauki. Nauka w grupie może przynieść wiele korzyści każdemu z uczniów pracujących w grupie. Zazwyczaj każdy uczeń jest dobry z jakiegoś przedmiotu. Swoją wiedzą może się podzielić z kolegami, otrzymując w zamian pomoc w nauce przedmiotu, który sprawia mu największy problem.

Inne metody ułatwiające naukę

Podczas nauki warto wykorzystywać metody wzrokowe, najważniejsze informacje i definicje podkreślać lub pisać na kolorowo. Do nauki słówek dobrze jest sporządzać tabelki – w pierwszej kolumnie umieszczać słowa w obym języku, a w drugiej ich tłumaczenie. Trudniejsze słówka i wzory dobrze jest wypisać na kartkach i umieścić je w widocznym miejscu, np. nad biurkiem czy nad łóżkiem.

Ucząc się nie zapominajmy o odpoczynku. Podczas nauki należy robić przerwy, bardzo ważny jest też odpowiednio długi sen. Wypoczęty mózg łatwiej i szybciej chłonie wiedzę.