Jak nauczyć się niemieckiego od podstaw?

Nauka nowego języka bywa podyktowana chęcią podróży i lepszego poznania interesujących nas miejsc i kultur. Dużo częściej kolejnego języka obcego uczymy się z uwagi na wymogi w pracy lub konieczność emigracji zarobkowej. Tak często jest z językiem niemieckim. Podpowiadamy, jak opanować podstawy tego języka.

Szybkie efekty – czy to możliwe?

Nauka języka obcego wydaje się procesem trudnym i mozolnym. Jednak nauka niemieckiego od podstaw nie musi taką być. Zacznijmy od tego, że efekty nauki języka najłatwiej widać przy przyswajaniu podstawowej wiedzy.

Wielu ekspertów zajmujących się nauką języków obcych twierdzi, że kluczowe jest szybkie nauczenie się tysiąca słów. Jeśli będzie to zasób najczęściej używanych słów to taka wiedza pozwoli porozumieć się w większości podstawowych sytuacji.

Samodzielna nauka niemieckiego od podstaw

Dziś bardzo wielu rzeczy można się nauczyć samemu, bez angażowania nauczycieli. Tak można się też uczyć języków, a zwłaszcza słówek. Na rynku dostępne jest mnóstwo różnego rodzaju książek wspierających samodzielną naukę niemieckiego.

Do nauki słówek można też stosować własnoręcznie przygotowane papierowe fiszki. Na rynku dostępny jest też spory wybór aplikacji na telefon, które pomagają w nauce nowego słownictwa. Cześć z nich jest darmowa.

Nieco trudniej nauczyć się gramatyki. Na początek jednak często wystarcza nauka gotowych zdań. Problemem może być też wymowa, ucząc się języka nie zawsze słyszymy nasze błędy, przekręcamy wyrazy lub źle je akcentujemy. Decydując się na samodzielną naukę od podstaw warto mieć to na uwadze.

Pod opieką eksperta

Nauka języka obcego w szkole językowej lub u wykwalifikowanego nauczyciela jest droższym, ale pewniejszym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli zależy nam na poprawnej wymowie i szybkim opanowaniu zasad gramatyki. Nauczyciel pokieruje nas w wyborze właściwego podstawowego słownictwa i na bieżąco będzie poprawiał nasze błędy.

Często można spotkać się z opinią, że najszybciej języka obcego można się nauczyć na zajęciach indywidualnych. Jednak nauka niemieckiego od podstaw nie wymaga opłacania aż tak kosztownych zajęć. Na początku nauki równie efektywne są lekcje w niewielkich grupach, nie większych niż sześć – osiem osób.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.