Jak powstają perfumy damskie?

Perfumy są mieszanką różnych związków zapachowych, które razem tworzą oryginalną kompozycję – cytrusową, kwiatową, owocową lub drzewną. Tworzenie zapachów uznaje się za sztukę. Zajmują się nią perfumiarze. Zanim perfumy trafią do sprzedaży, przechodzą przez długi proces produkcyjny.

Czym są perfumy?

Perfumy damskie to kosmetyki, których używa się w celu nadania ciału określonego zapachu. Składają się one z mieszanki substancji zapachowych, które są umieszczone w rozpuszczalniku. W zależności od proporcji wyróżnia się:

  • ekstrakty perfum (15–43% olejków zapachowych, tzw. perfumy prawdziwe),
  • wody toaletowe (mniej niż 10% olejków zapachowych),
  • wody perfumowane (10–20% olejków zapachowych).

Perfumy są projektowane i tworzone przez perfumiarzy. Mają oni nie tylko dobry węch, ale także ponadprzeciętną pamięć. Kształcą się w specjalnych szkołach, które funkcjonują przy największych firmach perfumeryjnych.

Jakie składniki znajdują się w perfumach?

Każde perfumy są mieszanką kilkunastu lub kilkudziesięciu różnych składników. Do podstawowych należą: olejki zapachowe, substancje wzmacniające, homogenizujące oraz rozpuszczalnik (alkohol etylowy lub inne lekkie alkohole).

Na aromat mają wpływ olejki zapachowe i substancje wzmacniające. Czasami w jednym flakonie może być ich nawet kilkaset. Na oryginalną kompozycję składa się:

  • akord bazowy – ma decydujące znaczenie dla zapachu; są to ciężkie olejki zapachowe, które wolno uwalniają się do powietrza i czuć je najdłużej;
  • akord średni – ma niezbyt intensywny zapach i łączy bazę z akordem wysokim;
  • akord wysoki – ma intensywny zapach, który szybko się ulatnia; można go wyczuć jako pierwszy po otwarciu buteleczki perfum.

Najczęściej spotykane kompozycje zapachowe to zapachy cytrusowe, kwiatowe, owocowe, zielone (ziołowe), orientalne, drzewne, paprociowe, skórzane i aldehydowe. Można je ze sobą łączyć w dowolny sposób.

Tworzenie perfum

Tworzenie perfum jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Na początku perfumiarze muszą zaprojektować dany zapach, czyli określić relacje między poszczególnymi akordami. Ten krok jest najczęściej poprzedzony badaniami rynku i wyborem grupy docelowej odbiorców.

Następnie twórcy dobierają odpowiednie składniki do każdego akordu, tak aby po ich połączeniu powstała zaprojektowana kompozycja. Ważne jest także wybranie takich substancji, które po zmieszaniu się z naturalnym zapachem ciała nadal będą przyjemne i wyczuwalne.

Składniki są ze sobą mieszane w odpowiednich proporcjach. To od składu procentowego każdej z nich zależy trwałość i intensywność danego zapachu. Dokładne receptury wykorzystywane przez producentów perfum są ściśle strzeżoną tajemnicą.

Połączone substancje są pozostawiane na jakiś czas do utrwalenia (tzw. proces dojrzewania), podczas którego poszczególne nuty zapachowe łączą się ze sobą. Następnie perfumy są poddawane filtracji, rozlewane do pięknych flakonów i rozsyłane do drogerii.