Jak wyciszyć pomieszczenia w domu?

Wykańczając budynek szczególną uwagę zwraca się na jego energooszczędność osiąganą poprzez wydajne urządzenia grzewcze, a przede wszystkim termoizolację. Koncentrując się na tym aspekcie nie wolno zapominać, że o komforcie domowników decyduje także izolacja akustyczna. Jak wyciszyć pomieszczenia znajdujące się w domu, by były wolne od zaburzających, koncentrację i spokojny, sen hałasów?

Izolacja ścian zewnętrznych

Teoretycznie izolację od dźwięków dobiegających z zewnątrz budynku zapewniają mury, jednak w praktyce nie zawsze jest ona wystarczająca, zwłaszcza, gdy budynek jest położony w hałaśliwej okolicy – na przykład przy ruchliwej drodze bądź torach kolejowych. Wówczas wymagana jest dodatkowa warstwa izolacji akustycznej. Na szczęście da się ją osiągnąć, wybierając odpowiedni materiał do termoizolacji. Doskonale nadaje się do tego wełna mineralna, gwarantująca zarówno niski współczynnik przewodzenia ciepła, jak również świetną izolację akustyczną.

Izolacyjność akustyczna okien i drzwi

Znaczna część dźwięków dobiegających z otoczenia trafia do pomieszczeń przez okna i drzwi wejściowe. Aby zapewnić domownikom komfort, warto zainwestować w okna i drzwi charakteryzujące się dobrą izolacyjnością akustyczną. Tę ostatnią wyraża współczynnik Rw liczony w decybelach. Okna dźwiękoszczelne charakteryzują się wartością tego współczynnika na poziomie 40 dB, ale w budownictwie jednorodzinnym w zdecydowanej większości przypadków wystarczy Rw na poziomie 35 dB. Podobnie dzieje się w przypadku drzwi wejściowych.

Izolacja ścian działowych

Nie wolno zapominać, że źródła hałasu znajdują się także wewnątrz budynku – w pozostałych jego pomieszczeniach. Aby każdy z domowników czuł się wystarczająco dobrze w swoim pokoju, należy zadbać także o wyciszenie poszczególnych pomieszczeń, aby nie dobiegały do nich między innymi dźwięki muzyki czy działających w domu urządzeń RTV i AGD. Za to odpowiada izolacja ścian działowych. Ją również wykonuje się przy pomocy specjalnie do tego przewidzianych płyt wełny mineralnej, takich jak wełna mineralna szklana AKUSTIK BOARD proponowana przez Knauf Insulation.