Jaki prezent urodzinowy kupić dziecku?

Urodziny dla dzieci to nie tylko organizacyjne wyzwanie dla rodziców, ale także wyzwanie dla zaproszonych gości. Zwłaszcza jeśli ktoś nie ma własnych dzieci lub są one w innym wieku, może mieć problem, by wybrać coś odpowiedniego na prezent. Sklepy z zabawkami pękają w szwach, więc wybór może być trudny.

Prezent na urodziny dla malucha

Dzieci pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia dopiero poznają świat zabawek. Chętnie bawią się klockami, które będą im towarzyszyć jeszcze kilka lat.

Jeśli ktoś chce wydać więcej na podarki na urodziny dla dzieci, może kupić jakąś interaktywną zabawkę – zwierzątka wydające dźwięki, pianinko lub muzyczny stoliczek.

Można wybrać też coś klasycznego: dziewczynce na pewno spodoba się lalka, nawet jeśli ma ich wiele. Chłopiec ucieszy się autka lub traktora. Kluczowe jest, by wybrać zabawki bez małych, łatwych do połknięcia, elementów. Na opakowaniu zabawek zazwyczaj widnieje informacja na temat wieku, od którego dziecko może używać zabawki.

Prezent dla przedszkolaka

Dzieci w wieku przedszkolnym nadal lubią bawić się tymi samymi zabawkami, które dostawały jako maluchy. Układają klocki, budują garaże dla autek i bawią się lalkami.

Z okazji urodzin dla dzieci w tym wieku można kupić już zabawki, które uczą: gry planszowe, puzzle, tablice interaktywne do nauki języków obcych.

Kilkuletnie dzieci uwielbiają, gdy ktoś czyta im bajki, można zatem podarować dziecku bogato ilustrowane wydanie klasycznych bajek dla najmłodszych.

Urodziny dla dzieci to okazja, by bliżej poznać zainteresowania malucha. W wieku przedszkolnym mogą być one dość konkretne. Już wtedy zdarzają się fani dinozaurów albo motyli. Często też dzieci mają swoje ulubione bajki, więc można im kupić prezent związany z ich bohaterami.

Prezent dla starszaka

Małe dziecko – mały kłopot, duże dziecko – no właśnie. Z wiekiem nie jest łatwiej, ponieważ starsze dzieci nie dość, że mają całkiem sporo zabawek, to jeszcze trudno wybrać taką, która zaskoczyłaby ich oryginalnością.

Zdarza się, że goście, będąc na urodzinach dla dzieci, odczuwają niesmak, bo ich prezent został zignorowany. Dzieci reagują bardzo spontanicznie i jeszcze nie wiedzą, że pewnych rzeczy czasem nie wypada. Niestety, trzeba wtedy zacisnąć zęby i w kolejnym roku zrobić lepsze rozeznanie.

Dzieci, które chodzą do szkoły lubią bawić się klockami lego. Producent przygotował serię zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. To rozwijająca zabawka, która właściwie się nie nudzi. Jeśli dziecko pokocha te klocki, zestawów na prezenty nie zabraknie.

Wielu ludzi daje dzieciom w prezencie gotówkę. Lepiej jednak traktować to jak ostateczność. Dla dzieci, zwłaszcza do 6 roku życia pieniądze są zbyt abstrakcyjne, raczej będą wolały coś konkretnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.