Jakie akcesoria fotograficzne wzniosą twoje zdjęcia na wyższy poziom?

Mówi się, że nie sprzęt, a umiejętności fotografa zapewniają dobre zdjęcia. Jednak nie oszukujmy się, tak naprawdę bez dobrego aparatu, obiektywu i różnych akcesoriów trudno będzie zrobić fotografię, która jest idealnie ostra, nasycona i wystarczająco doświetlona. Dlatego jeśli chcecie tworzyć dobre technicznie zdjęcia z ciekawymi efektami, podpowiemy Wam, w jakie akcesoria fotograficzne warto zainwestować.

Obiektywy

Wybór obiektywu powinien być podyktowany rodzajem fotografii, którym zamierzamy się zajmować. Inny obiektyw polecany będzie do zdjęć portretowych, inny do pejzaży czy zdjęć dzikich zwierząt. Kwestia dotyczy nie tylko długości ogniskowej, ale także jasności obiektywu. Im mniejsza wartość przysłony, tym lepiej doświetlone będą nasze fotografie – nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Profesjonalni fotografowie mają w swej kolekcji zwykle obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe

Lampa błyskowa

Jeśli zajmujesz się fotografią portretową, zewnętrzna lampa błyskowa będzie obowiązkowym elementem, który musisz mieć. Lampy zewnętrzne dają możliwość stosowania światła odbitego, które jest bardziej rozproszone i miękkie. Dzięki nim obraz nie jest spłycony, a czerwone oczy, tak charakterystyczne dla wbudowanych lamp, pojawiają się znacznie rzadziej. Warto zainwestować w model z ruchomą głowicą, który pozwala na regulację kierunku światła. 

Filtry polaryzacyjne

Filtry polaryzacyjne polecane są zwłaszcza dla osób, które zajmują się fotografią krajobrazową oraz produktową. Pochłaniają one światło rozproszone w atmosferze i przepuszczają światło o określonej polaryzacji. Dzięki temu filtr niweluje odbicia na powierzchniach szklistych, ale też wzmacnia nasycenie kolorów. Niebo ma bardziej intensywny kolor, zarys chmur jest bardziej widoczny, a kontrasty malownicze. 

Statyw

Jeśli często zdarza Ci się robić zdjęcia nocne albo fotografie, które wymagają dłuższego czasu naświetlenia (np. zdjęcia wodospadów) statyw może okazać się niezbędny. Wiadomo, że trzymając aparat w ręce, nietrudno o drgania. Wówczas zdjęcie może się rozmywać. Dzięki solidnemu statywowi aparat będzie miał stabilną pozycję, co wpłynie na ostrość zdjęć.

Konwertery/adaptery

Nie są to obowiązkowe elementy wyposażenia fotografa, jednak czasem naprawdę się przydają. Adapter może np. służyć do podłączania obiektywu, który nie posiada mocowania zgodnego z Twoim aparatem. Telekonwertery będą przydatne, jeśli chcemy wydłużyć ogniskową naszego obiektywu. I tym sposobem ze 100 mm możemy zrobić np. 200 mm. Fajną opcją jest też zakup pierścienia odwrotnego mocowania, dzięki któremu możemy robić zdjęcia makro nawet przy pomocy obiektywu kitowego. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Osłona przeciwsłoneczna

Choć niektórzy fotografowie uwielbiają efekt flary na zdjęciach, to w wielu przypadkach jest ona niepożądana. Flara to półprzezroczyste, kolorowe okręgi, które pojawiają się najczęściej, gdy robimy zdjęcia pod słońce. Niestety wówczas fotografia może być prześwietlona, a kolory wyblakłe. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w osłonę przeciwsłoneczną na obiektyw, czyli tzw. tulipan. Dzięki niemu unikniemy odblasków i flar oraz uchronimy obiektyw przed promieniami słonecznymi.

Jeśli szukasz sklepu, w którym zakupisz wszystkie potrzebne akcesoria, zajrzy na stronę: e-oko.pl.