Jakie wybrać osłony do okien dachowych?

Poddasze to miejsce, w którym jest często sporo skosów. Montuje się tam okna dachowe o dość dużym nachyleniu. Ważny jest też wybór odpowiednich osłon, które zapobiegną nagrzewaniu się takiego pomieszczenia. Poniżej przedstawimy kilka przykładów zewnętrznych i wewnętrznych modeli. Co sprawdzi się najlepiej?

Osłony zewnętrzne

Na początek warto wspomnieć o osłonie, która może kojarzyć się z zadaszeniem tarasu. Natomiast należy wiedzieć, że istnieją tak zwane markizy do okien połaciowych, które wykonane są wytrzymałego na warunki atmosferyczne materiału, dzięki czemu można je montować na zewnątrz. Całość znajduje się w kasecie, którą przymocowuje się do ościeżnicy. Tkanina jest prześwitująca, więc nie zasłania widoku, a do tego tłumi dźwięk na przykład podczas silnych opadów. Zatem sposób działania jest inny niż klasyczne markizy SURMA, natomiast ta zewnętrzna osłona też bardzo dobrze chroni przed słońcem.

Innym przykładem są rolety zewnętrzne, które zrobione są z aluminiowych poziomych listew, czyli lameli poruszających się po prowadnicach. Mają trwałą konstrukcję i są bardziej masywne niż wspomniane wyżej markizy. Trzeba pamiętać, aby je systematycznie czyścić, a także smarować metalowe elementy, aby płynnie działały

Osłony wewnętrzne

Inną opcją jest system montowany po wewnętrznej stronie okna. Mogą to być standardowe rolety materiałowe, umieszczone na wałku, który schowany jest w górnej części. Tkanina podczas odsłaniania i zasłaniania znajduje się na swoim miejscu, ponieważ porusza się po prowadnicach bocznych. Podobnie działają rolety zaciemniające, które różnią się zastosowanym materiałem. W ogóle nie przepuszczają one światła, tylko je całkowicie odbijają.

Kolejnym przykładem są tak zwane plisy. Mają one tę zaletę, że pozwalają przysłonić dowolną część okna, od góry, jak i od dołu. Nie są zwijane w kasetach jak w przypadku osłon wymienionych wyżej. Poza tym są również bardzo dekoracyjne i prezentują się oryginalnie. Na koniec warto powiedzieć jeszcze o żaluzjach do okien dachowych. Dzięki poziomym, wąskim listewkom można dowolnie zmieniać kąt wpadania promieni słonecznych, a także ich natężenie. Ich zaletą jest duża odporność na wilgoć.

Wymienione powyżej przykłady nie wyczerpują w całości tematu, jednak na pewno są to rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością. Bazując na tych propozycjach, można z powodzeniem wybrać taką osłonę, która na pewno sprawdzi się w przypadku okien dachowych. Natomiast nie można zapominać o pozostałych oknach i wyborze odpowiedniego rozwiązania. Warto zajrzeć do artykułu: Praktyczny przewodnik po roletach rzymskich, a także zapoznać się z innymi, dostępnymi na rynku produktami.