Kancelaria notarialna – kiedy będzie potrzebna?

Kancelaria notarialna to miejsce, do którego prędzej czy później trafi każda osoba. Pracuje w niej notariusz zajmujący się sporządzaniem aktów notarialnych, ale też innymi czynnościami notarialnymi, jak przechowywanie cennej własności. Kiedy prawo wymaga skorzystania z usług notarialnych?

Kim jest notariusz i jakie są jego obowiązki?

Wśród zawodów prawniczych można wyróżnić wiele specjalności. To sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, ale też notariusz. Wiele osób ma problem z dokładnym określeniem, czym zajmują się notariusze i kiedy ich usługi są niezbędne.Tymczasem notariusz to nikt inny jak specjalista od aktów notarialnych, a więc takich dokumentów, jak akt sprzedaży nieruchomości, darowizna czy testament. Notariusz zajmuje się ich przygotowywaniem oraz potwierdzaniem. Niektóre dokumenty wymagają jego sygnatury, by miały moc prawną – dotyczy to aktu sprzedaży, ale też chociażby udzielanego innej osobie pełnomocnictwa.

Kiedy trzeba udać się do kancelarii notarialnej?

O ile korzystanie z usług radcy prawnego czy adwokata jest dobrowolne, o tyle w niektórych sytuacjach prawo wymaga skorzystania z usług notariusza. Inaczej sporządzone dokumenty nie będą miały mocy prawnej, a więc nie dojdzie np. do sprzedaży.Takie okoliczności, w których kancelaria notarialna jest nieodzowna, to sprzedaż lub zakup nieruchomości, darowizna nieruchomości czy intercyza. Do kancelarii notarialnej należy udać się także wtedy, kiedy chce się sporządzić testament. Częstym powodem kontaktu z notariuszem są również pełnomocnictwa – aby były ważne, muszą zostać sporządzone w obecności notariusza.

Czym się kierować przy wyborze kancelarii notarialnej?

Usługi notarialne są wbrew pozorom dość popularne. Niektóre sytuacje zwyczajnie ich bowiem wymagają. Dlatego też znalezienie notariusza nie powinno stanowić wielkiego wyzwania – kancelaria notarialna działa w każdym średnim czy większym mieście.Czasami to druga strona wskaże notariusza – np. osoba, od której kupuje się nieruchomość. Czasami kancelarii notarialnej trzeba poszukać na własną rękę. Warto wtedy kierować się renomą notariusza – cieszący się dobrą opinią specjalista z pewnością przeprowadzi cały proces w sposób maksymalnie profesjonalny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.