Kancelaria prawna a kredyty frankowe

Dziś coraz więcej osób dąży do renegocjacji, albo nawet unieważnienia umów o kredyty frankowe. Krok ten jest jak najbardziej zasadny, gdyż – zgodnie z orzeczeniem TSUE – część kredytobiorców ma do tego prawo. Nawiasem mówiąc jest to efekt wzrostów cen franka szwajcarskiego o którym w tamtym czasie nikt rozsądny nie myślał.

Klauzule abuzywne

Nie każda kancelaria prawna pomaga w rozwiązaniu problemu kredytu frankowego. Niemniej te podmioty, które oferują w takich sytuacjach pomoc, cieszą się bardzo dużą popularnością wśród swoich klientów. Na początku współpracy z klientem kancelaria sprawdza treść umowy kredytowej, poszukując w niej niezwykle ważnych klauzul abuzywnych.

Dlaczego są one tak istotne dla obydwu stron? Dają one podstawę do tego, by można było unieważnić umowę kredytową. Chodzi o to, że ich istnienie może wprowadzać w błąd klienta, który to na podstawie błędnej, zmanipulowanej decyzji, zaciągnął kredyt frankowy w banku.

Postępowanie sądowe

Jeśli klauzule abuzywne w umowie kredytowej występują, to kredytobiorca reprezentowany przez kancelarię prawną wchodzi w spór sądowy z bankiem. Naturalnie (ze względu na przyjętą wcześniej linię orzeczniczą) istnieje duże prawdopodobieństwo wygranej, co w konsekwencji wiąże się z możliwością unieważnienia umowy.

Prawdę mówiąc, jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Oznacza ono, że kredytobiorca zwraca bankowi wyłącznie samą kwotę kredytu (bez odsetek). Do kwoty tej mogą być doliczone koszty obsługi kredytu, które miały miejsce na dzień jego zawarcia. Tak czy inaczej, zwrot ten musi nastąpić jak najszybciej i to w całości.

Na plus czy na minus

Zaletą tego rozwiązania jest to, że na poczet kredytu wlicza się już wszystkie opłaty, jakie kredytobiorca w trakcie jego spłacania poniósł. Zgodnie z tą zasadą może się okazać, że w ten sposób nie tylko nadpłaci on cały swój kredyt, ale też otrzyma naddatek z banku. Jeśli kredyt był już praktycznie spłacony, kwota ta będzie bardzo duża.

Podsumowując, kancelaria prawna to podmiot, który może się okazać bardzo pomocny w kwestii unieważnienia frankowej umowy kredytowej. Dzięki jej pomocy, czas ubiegania się o należne pieniądze może być zdecydowanie krótszy, co z perspektywy kredytobiorcy jest bardzo istotne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.