Komu i kiedy przydadzą się konsultacje dietetyczne?

Konsultacje dietetyczne nie są przeznaczone wyłącznie dla osób otyłych, zmagających się z różnymi chorobami dietozależnymi. Dietetyka warto odwiedzić nawet profilaktycznie, aby sprawdzić, czy wybrany model żywieniowy jest prawidłowy i nie trzeba wprowadzać pewnych modyfikacji.

Dla każdego zdrowa dieta może oznaczać coś zupełnie innego, dlatego warto rozwiać wszelkie wątpliwości i zasięgnąć profesjonalnej opinii doświadczonego specjalisty. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że to właśnie nieprawidłowe odżywianie jest przyczyną wielu chorób, z którymi się borykają.

Czym zajmuje się dietetyk Katowice i w czym pomaga swoim pacjentom?

Wiele osób mylnie kojarzy dietę wyłącznie z odchudzaniem, bo tak naprawdę każdy ją stosuje. Dotyczy ona sposobu odżywiania i może być ukierunkowana nie tylko na redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej, ale też na budowanie masy mięśniowej. Z usług dietetyka korzystają powszechnie sportowcy, którzy chcą uzyskać konkretny cel sylwetkowy, poprawić swoje wyniki, zwiększyć wydolność organizmu i siłę mięśni, wygrać zawody itd.

Dietetyk zajmuje się między innymi oceną sposobu odżywiania, bierze on pod uwagę indywidualne potrzeby i predyspozycje danego pacjenta, dobiera najlepszy plan żywieniowy do konkretnej osoby. Jest on w stanie zweryfikować, jakie nawyki żywieniowe są niekorzystne i co trzeba zmienić, aby uzyskać pożądany efekt. Niektórzy potrzebują konsultacji dietetycznych z powodu choroby, inni chcą zmienić wygląd swojej sylwetki. Dietetyk dokona analizy składu ciała, dzięki czemu możliwe stanie się poznanie zawartości tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej, zawartości wody w organizmie.

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwym zadaniem, trudno uwolnić się od dotychczasowych słabości, zamiłowania do wysoko przetworzonej żywności. Nieoceniona będzie wobec tego pomoc dietetyka, który nakieruje pacjenta na właściwe tory, będzie służyć wsparciem i motywacją do działania. Czasem wystarczy wprowadzić tylko pewne modyfikacje, aby uzyskać pożądany efekt, nie trzeba wszystkiego sobie odmawiać i jeść przysłowiowej sałaty.

Dietetyk stworzy pełnowartościowe posiłki w oparciu o indywidualne potrzeby i oczekiwania pacjenta. Dostosowuje on dietę do prowadzonego trybu życia. Bycie na diecie nie musi wiązać się z ciągłymi wyrzeczeniami i chodzeniem głodnym przez większość czasu. Współpraca z dietetykiem sprawia, że można poprawić stan swojego zdrowia i samopoczucie, jedząc każdego dnia zdrowe i smaczne posiłki. Udzieli też szeregu cennych wskazówek, można zapomnieć o głodówkach i wilczych napadach głodu. Warto udać się do niego w przypadku pojawiania się nieprzyjemny dolegliwości po spożyciu konkretnych pokarmów spożywczych oraz cierpienia na schorzenia wymagające odpowiedniego indywidualnego planu żywieniowego.