Kontakt elektryczny – na co zwrócić uwagę podczas remontu?

Zabierasz się za remont i na twojej drodze znajduje się kontakt elektryczny? Sprawdź, o czym warto wtedy pamiętać, aby remont przebiegł bez problemów!

Kontakty elektryczne, które nazywane są także gniazdkami elektrycznymi, są wraz z łącznikami światła jedynymi widocznymi elementami instalacji elektrycznej w ścianach. Wobec tego ważne jest, aby nie tylko były estetyczne i wygodne w użytkowaniu, ale również bezpieczne.

Budowa oraz rozmieszczenie kontaktów elektrycznych zależne jest od typu instalacji oraz od jej projektu. Jeśli będziemy chcieli dokonać jakichś zmian, zawsze powinniśmy sprawdzić, czy ich wprowadzenie w życie jest możliwe, a jeśli nie mamy takiej pewności, powinniśmy skonsultować się z ekspertem.

O czym pamiętać podczas prac remontowych?

Jeśli wykonujemy jakiekolwiek prace, a w otoczeniu znajduje się kontakt elektryczny, powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Gdy prace wymagają od nas wymontowania kontaktu elektrycznego, w takim przypadku powinniśmy odłączyć prąd w domu czy w mieszkaniu, aby uniknąć ryzyka porażenia. Odpowiednio zabezpieczmy wtedy przewody, aby nie uległy uszkodzeniu i nie stanowiły niebezpieczeństwa wtedy, gdy prąd zostanie ponownie włączony. Jeśli mamy problem lub nie wiemy, co zrobić, najlepiej zadzwonić po elektryka.

Jeżeli chcemy zdecydować się na nowy kontakt elektryczny, możemy wybrać kontakt pojedynczy albo zakupić model podwójny lub z większą liczbą wtyczek. W sprzedaży możemy znaleźć specjalne komplety składające się z kontaktów oraz z ramek w różnych wzorach i kolorach, dlatego możemy dopasować je wtedy specjalnie do aranżacji wnętrza.

Zakup nowych kontaktów elektrycznych – o czym pamiętać?

  • wybieraj kontakty eklektyczne ze stykiem ochronnym – bolcem
  • w pomieszczeniach wilgotnych montuj tylko gniazdka z izolacją
  • wybieraj produkty renomowanych firm
  • przy doborze patrz na znaki bezpieczeństwa oraz napięcie pracy kontaktu
  • nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną – najważniejsze, aby kontakt był dobrej jakości

Do zapoznania się ze swoją ofertą kontaktów elektrycznych zaprasza firma Schneider Electric – lider w dostarczaniu nowoczesnych artykułów elektroenergetycznych.