Kosztowne marzenia o dziecku – opłaty związane z procedurą in vitro

Zapłodnienie in vitro może być dla wielu par walczących z niepłodnością jedyną szansą na potomstwo. Procedura wykonywana jest najczęściej w prywatnych klinikach leczenia niepłodności. NFZ nie refunduje takich zabiegów, choć w niektórych przypadkach można postarać się o dofinansowanie badań i wizyt u specjalistów. Ile kosztuje realizacja marzenia o dziecku, jeśli para chce przy tym skorzystać z zapłodnienia in vitro?

Przygotowanie do zapłodnienia pozaustrojowego

Zanim dojdzie do połączenia komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety, czyli to zapłodnienia in vitro w warunkach laboratoryjnych, para musi przejść długą drogę. Chodzi m.in. o wizyty wstępne i kontrolne u lekarzy ginekologów, a także specjalistyczne badania.

W czasie pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności para powinna się pojawić wraz z pełną dokumentacją medyczną dotyczącą dotychczasowego leczenia. Ginekolog przeprowadzi ankietę medyczną i zbada ginekologicznie kobietę. Wykona również transwaginalne USG dla oceny stanu jej narządów rodnych, a następnie zleci serię badań. Panie powinny wykonać najczęściej badania:

  • AMH,
  • FSH,
  • cytologię,
  • TSH,
  • prolaktynę,
  • E2.

Mężczyźni natomiast kierowani są na badanie nasienia oraz na wizytę u urologa lub androloga.

Druga wizyta jest wizytą kwalifikacyjną, podczas której lekarz decyduje albo na zakwalifikowanie pary do leczenia in vitro, albo o wykonaniu dodatkowych badań, m.in. wirusologicznych dla obojga partnerów. Pacjenci wraz z lekarzem wybierają odpowiednią technikę zapłodnienia in vitro i podpisują stosowne dokumenty.

Stymulacja hormonalna

Przed przeprowadzeniem procedury pobrania komórki jajowej od kobiety, realizowana jest stymulacja hormonalna z użyciem farmaceutyków. Zwiększa to liczbę dojrzałych komórek jajowych. Stymulacja trwa od 7 do 12 dni, a monitorowanie cyklu wymaga kolejnych wizyt lekarskich – od 2 do 4.

Punkcja i pobranie nasienia

Pobranie komórek jajowych w ramach punkcji przebiega na sali operacyjnej, a pacjentka jest usypiana. Podczas zabiegu pobierany jest z jajników płyn pęcherzykowy, razem z komórkami jajowymi. O wiele łatwiej przeprowadzane jest pobranie nasienia – mężczyzna oddaje spermę do pojemnika w pomieszczeniu w klinice.

Procedura in vitro

Po pobraniu komórek jajowych i nasienia mężczyzny, w laboratorium embriologicznym wyselekcjonuje się maksymalnie sześć najlepszych komórek, które łączy się z plemnikami. Tak powstają zarodki, z których statystycznie tylko 4 rozwijają się prawidłowo i nadają się do transferu do macicy kobiety. Zarodki przenosi się do macicy za pomocą cienkiego cewnika, w około 2-5 dób po zapłodnieniu, a pacjentka przyjmuje leki zwiększające szansę na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodków.

Koszty in vitro

Zdecydowana większość par z problemem niepłodności zastanawia się przed pójściem do specjalisty, ile kosztuje in vitro? Pełna procedura in vitro metodą IVF ICSI/ IMSI/ PICSI/ hbIMSI kosztuje w klinice InviMed w Warszawie 7750 zł. Duży koszt pociąga za sobą z kolei diagnostyka genetyczna PGS NGS – od 7 800 zł do 9650 zł. Warto jednak wykonać diagnostykę preimplementacyjną, aby zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.