Lalki dla małej dziewczynki – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?

Lalka to jedna z pierwszych zabawek, którą otrzymuje każda mała dziewczynka. Nic dziwnego, że cieszy się taką popularnością ¬¬– dzieci są bardzo opiekuńcze, lubią się nią bawić w dom i mamę. Jednak nie wszystkie nadają się do zabaw od najmłodszych lat. Sprawdź, które lalki są najpopularniejsze wśród dziewczynek i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lalki szmaciane – pierwsza przytulanka dla dziecka

To idealny wybór zarówno dla niemowlaków, jak i starszych dziewczynek. Lalki szmaciane przeznaczone dla najmłodszych nie mogą mieć żadnych drobnych elementów, które po oderwaniu dziecko może połknąć lub wsadzić do nosa. Zwróć uwagę także na rodzaj materiału – powinny być wykonane z tworzyw barwionych nietoksycznymi farbami, najlepiej z bawełny, lnu czy wełny. Pamiętaj, że dzieci bardzo często wkładają różne przedmioty do ust – wybierając tkaniny wolne od związków chemicznych, gwarantujesz maksymalne bezpieczeństwo zabawy.

Lalki przypominające prawdziwe niemowlęta

Zabawka imitująca noworodka to odpowiedni wybór dla dziecka od 3 roku życia. Pamiętaj o dostosowaniu wielkości lalki do wieku – za duża jest często niewygodna w zabawie, przez co szybko wyląduje w kącie. Na rynku można znaleźć lalki-bobasy o przeróżnych możliwościach – płaczące, imitujące potrzeby fizjologiczne, gadające czy śpiewające. Takie funkcje ograniczają kreatywność i wyobraźnię, zwłaszcza u najmłodszych. Przed zakupem sprawdź tworzywa, z których są wykonane. Plastik powinien być wolny od BPA i ftalanów – są to substancje niebezpieczne dla zdrowia, które powodują alergie i zmiany skórne. Lalki dla trzylatek nie mogą mieć małych elementów tak jak w przypadku lalek szmacianych.

Lalki plastikowe

Dużą popularnością wśród kilkulatek cieszą plastikowe lalki dla dziewczynek. Ubieranie ich w kolorowe stroje, czesanie czy zabawa w dom sprawia im mnóstwo frajdy. Na obecnym rynku coraz popularniejsze są lalki bez makijażu, w różnych strojach czy wykonujących różne zawody – nie tylko księżniczki czy wychudzone modele piękna. Dzięki nim zaszczepisz w swojej córce pozytywne wzorce dostosowane do wieku. Zwróć szczególną uwagę na materiały, z których są wykonane – plastik w dziecięcych zabawkach nie powinien zawierać BPA i ftalanów.

Akcesoria dla lalek – domki i mebelki

Wybór odpowiedniej lalki to nie koniec – na rynku znajduje się mnóstwo dodatków, które umilą każdą dziecięcą zabawę. Wszystkie dziewczynki skrycie marzą o pięknie umeblowanych, drewnianych domkach dla lalek. Najlepiej z dwoma piętrami, w rustykalnym stylu z dużymi oknami i dwuspadowymi dachami. Takie zabawki rozwijają kreatywność, wyobraźnię i zmysł artystyczny –dziecko może samo ozdobić ściany czy zmienić wystrój. Mebelki do domku dla lalek ubogacą wnętrze i sprawią, że zabawa w dom stanie się jeszcze ciekawsza. Do wyboru masz pojedyncze przedmioty np. łóżeczka, krzesełka czy stoliki, jak i całe zestawy – wyposażenie kuchni, łazienki czy miniaturowego salonu. Tak jak w przypadku lalek, zwróć uwagę na materiały, z których są wykonane. Drewno powinno być trwałe i pomalowane nietoksycznymi farbami wodnymi i lakierami, aby zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę.