Malowanie i odświeżanie elewacji w dużych miastach

Warunki atmosferyczne oraz czynniki związane z działalnością człowieka to największe zagrożenie dla trwałości i estetyki elewacji budynków. Opady atmosferyczne, cieknąca po elewacji woda, podsiąkająca wilgoć glebowa, promienie UV, wahania temperatury, uderzenia drobinek piasku i pyłu niesionego przez wiatr, zanieczyszczenia pyłowe i gazowe powietrza, kwaśne deszcze, oraz rozwijające się na powierzchni elewacji mikroorganizmy powodują, że po pewnym czasie każda elewacja wymaga odświeżenia.

Działalność człowieka a stan elewacji budynków

Duży udział w procesie starzenia się i niszczenia elewacji ma człowiek. Nieprawidłowo lub niedbale wykonane docieplenie budynków oraz użycie tanich, mało odpornych materiałów może powodować zawilgocenie elewacji, zwłaszcza od strony zacienionej, pękanie i oddzielanie się tynku od ściany. Przyczyną zawilgocenia ścian może być zła izolacja fundamentów, uszkodzone rynny lub pokrycie dachu. Dużym problemem, zwłaszcza w dużych miastach, w których działają zwalczające się osiedlowe grupy pseudokibiców, są potajemnie malowane napisy na fasadach, zawierające bardzo często wulgarne treści.

Odświeżanie elewacji w dużych miastach

Czyszczenie, mycie i malowanie elewacji jest szczególnie trudne w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie jest dużo budynków wielokondygnacyjnych. Rozstawianie rusztowań jest kosztowne, czasochłonne a często bardzo kłopotliwe. Praca na dużych wysokościach wymaga odpowiedniego sprzętu i uprawnień. Musi to być połączone ze znajomością materiałów i technik służących do czyszczenia i mycia elewacji budynków oraz rodzajów farb możliwych do stosowania na różnorodnych podłożach.

Skuteczne oczyszczenie:

  • usuwa z powierzchni elewacji zabrudzenia kurzem i pyłem,
  • eliminuje wykwity soli,
  • usuwa pyłki roślin, glony, porosty, mech i inne zanieczyszczenia biologiczne oraz przeciwdziała ich rozwojowi,
  • osusza elewację i zabezpiecza ją przed wchłanianiem wody przy pomocy środków hydrofobowych,
  • pokrywa elewację impregnatem zapobiegających wnikaniu farb stosowanych do robienia graffiti i ułatwia usuwanie napisów bez niszczenia elewacji,
  • zapobiega pękaniu i kruszeniu się elewacji oraz wzmacnia jej związanie z podłożem.

Malowanie i odświeżanie elewacji

Odpowiedni dobór środków i metod pozwoli uzyskać efektowną i trwałą kolorystykę elewacji. Zastosowane do jej wykonania farby muszą być odporne na działanie promieni UV, które odpowiadają za blaknięcie kolorów. Właściwy efekt zapewnia także właściwy dobór farb do podłoża i sposób wykonania prac malarskich. Profesjonalne farby do malowania elewacji skutecznie opierają się zanieczyszczeniom biologicznym, osiadaniu kurzu i pyłów oraz oddziaływaniu wody zawierającej rozpuszczone w niej, aktywne chemicznie związki pobrane przez wodę deszczową z zanieczyszczonego powietrza. Specjalistyczny sprzęt pozwala usuwać plamy i odbarwienia. Malowanie elewacji wysokich budynków bez konieczności rozstawiania rusztowań wymaga alpinistycznego sprzętu, profesjonalnych umiejętności oraz odpowiedniego przeszkolenia – zobacz również robocze platformy podwieszane. Tylko ekipa znająca nowoczesne techniki i środki używane czyszczenia, mycia i malowania elewacji oraz posiadająca umiejętność pracy na dużych wysokościach potrafi sprostać najtrudniejszym zadaniom i uzyskać pożądany efekt.