Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym niesie ze sobą spore ryzyko. Owe zakupy porównać można do zakupu auta używanego, a większość z nas doskonale wie, ileż detali należy wziąć pod uwagę, żeby cieszyć się bezawaryjnością i poczuciem bezpieczeństwa. Czy zakup odpowiedniego mieszkania na rynku wtórnym można porównać do wygranej na loterii? Z pewnością. Dlatego warto zminimalizować pierwiastek szczęścia i ulec chłodnej kalkulacji oraz twardej analizie.

Zanim dokonamy zakupu…

Zanim zdecydujemy się na wyłożenie sporej kwoty, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto te najważniejsze :

– jaki rodzaj mieszkania nas interesuje? (kamienica, blok, dom szeregowy?)

– jaki metraż mieszkania zapewni nam komfort?

– jaką sumę chcemy przeznaczyć na zakup?

– ile wynoszą koszta dodatkowe?

– pośrednik? Czy szukanie ofert na własną rękę?

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania możemy przejść do analizy ofert, a następnie oględzin mieszkań. Podczas nich, warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

Oglądanie mieszkań

Umawiając się na spotkanie w celu oględzin należy wybrać porę dnia, w której będzie jeszcze widno. Niektóre nieprawidłowości mogą być niewidoczne przy sztucznym świetle.  Oględziny warto rozpocząć od analizy budynku. Wyróżniamy tu następujące aspekty :

– wiek budynku

– technologie i materiały z jakich jest zbudowany

– stan murów, elewacji oraz dachu

– stan klatki schodowej oraz wind

– funkcje dodatkowe – garaż, parking oraz piwnica

W przypadku mieszkania kluczowym aspektem będzie nie tylko jego stan, ale także piętro na którym jest położone, rozkład i funkcjonalność pomieszczeń, stan podłóg, ścian, sufitu, okien oraz drzwi, usytuowanie względem stron świata, widok z mieszkania oraz ewentualne wady ukryte. Do nich zaliczamy m.in. system ogrzewania, który może narazić nas na dodatkowe koszta. W tym aspekcie dużą rolę odgrywa ponadto stan instalacji kanalizacyjnej. Zarówno w jednym, jak i drugim aspekcie, warto skorzystać z pomocy fachowców. Profesjonalistów spotkać możemy w renomowanej marce – https://www.uponor.pl/pl-pl.