Na czym polega obróbka CNC?

Nowoczesne zakłady przemysłowe inwestują coraz więcej środków w najnowsze rozwiązania technologiczne. Nowoczesne maszyny pozwalają znacznie zwiększyć wydajność produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Jednym z takich rozwiązań jest obróbka CNC.

Ten innowacyjny rodzaj obróbki skrawaniem jest całkowicie zautomatyzowany i kontrolowany przez komputer. Oczywiście by cały proces przebiegł pomyślnie urządzenie powinno być wcześniej prawidłowo zaprogramowane przez człowieka. Poniżej postaramy się przedstawić zarówno wady jak i zalety tego rozwiązania.

Co oznacza skrót CNC

Skrót CNC pochodzi od angielskiego sformułowania Computerized Numerical Control, które można przetłumaczyć, jako komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Choć sam termin jest długi i dość skomplikowany oznacza po prostu, że maszyna wykorzystywana do obróbki jest sterowana za pomocą komputera. Najbardziej popularne jest frezowanie i toczenie CNC.  

Proces obróbki materiałów z wykorzystaniem technologii CNC, przebiega w trzech podstawowych etapach:

  • projektowanie komputerowe,
  • przetwarzanie projektu
  • obróbka.

Zalety zastosowania obróbki CNC

Zastosowanie obróbki CNC ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest znaczne podniesienie wydajności produkcji. Dzięki zastosowaniu w pełni zautomatyzowanego procesu możliwe jest zminimalizowanie ilości błędów. Bardzo ważne jest również to, że obróbka CNC cechuje się bardzo wysoką precyzją.

Technologia ta gwarantuje także bardzo wysoką powtarzalność. Jest to niezwykle ważne przy produkcji dużej ilości identycznych przedmiotów. Nie bez znaczenia jest również to, że tego typu urządzenia zużywają znacznie mniej materiału niż te obsługiwane w sposób manualny.

Wady zastosowania obróbki CNC

Obróbka CNC ma też swoje wady. Przede wszystkim maszyny tego typu nie mogą prawidłowo pracować bez specjalnego oprogramowania CAD, które musi być wcześniej przygotowane. Niestety koszty zastosowania technologii CNC są wyższe niż w przypadku klasycznej obróbki ręcznej. Kolejną niedogodnością jest to, że obrabiarki CNC mogą zostać wykorzystane tylko w przypadku niektórych materiałów. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że pole obróbki jest ograniczone tylko i wyłącznie do pola działania obrabiarki.

Maszyny CNC są coraz bardziej popularne i znajdują zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych. Zalety tej technologii zdecydowanie przeważają nad jej wadami. Przykład wielu przedsiębiorstw pokazał, że inwestycja w ten sprzęt bardzo szybko się zwraca.