Nauka ułamków dla dzieci klas 3 i 4

Już w klasie 3 i 4 dzieci poznają ułamki. Gdy już zapoznały się z tabliczką mnożenia, mogą przystąpić do nauki dodawania ułamków. O ile dodawanie ułamków o wspólnych mianownikach nie jest trudne, o tyle w przypadku różnych mianowników pojawiają się większe problemy, wszak trzeba znaleźć wspólny, jeśli to możliwe. Nauka ułamków może być jednak ciekawa, obrazowa i prosta.

Nauka ułamków – wybierz odpowiednie zeszyty ćwiczeń

Jeśli dziecko w szkole przerabia ułamki i trudno jest mu pojąć zadania, to warto pomóc mu zrozumieć zagadnienia i sięgnąć do zasobów portalu Rozwój dziecka. Tutaj na stronie:  https://childdevelop.pl/worksheets/tag-fraction-math-sortpop/ można znaleźć różnorodne zadania z zakresu ułamków dostosowane do wiedzy dziecka w klasie 3 i 4 szkoły podstawowej. Świetnie sprawdza się rysowanie ułamków w formie fragmentów figur geometrycznych. W obrazowy sposób dziecko jest w stanie pojąć ich istotę, a jednocześnie łatwiej jest mu dodawać je do siebie i od razu może zweryfikować na podstawie obrazka czy wynik jest prawidłowy. Zamalowane pola stanowią w tym przypadku licznik, a wszystkie, czyli niezamalowane i zamalowane – mianownik. Zadaniem dziecka jest najpierw pokolorowanie wyniku, a potem zapisanie go w formie ułamka. To oczywiście tylko jedna z propozycji. Dzięki kolorowaniu dziecko łatwo może nauczyć się też, że 2/6 to to samo co 1/3. Wystarczy tylko zastosować podziały odpowiedniej wielkości, by to pokazać. Dziecko może również nauczyć się rozpoznawania danego ułamka na różnych obrazkach czy zbiorach. Używanie różnych kolorów także ułatwia zapamiętywanie. 

Nauka ułamków – o czym należy pamiętać?

Nauka ułamków może opierać się też na rozwiązywaniu zadań tekstowych. Wybór zadań z podpowiedziami zachęci dziecko do podjęcia wysiłku ich rozwiązania. Można takie zadania znaleźć i wydrukować, a następnie rozwiązywać w wolnych chwilach razem z dzieckiem. Jak wiadomo ćwiczenie zawsze czyni mistrza, a w przypadku matematyki w szczególności. Jedne dzieci uczą się pewnych rzeczy szybko, a inne potrzebują większej liczby powtórzeń. Generalnie jednak wszystkie są w stanie w krótszym lub dłuższym czasie osiągnąć ten sam poziom. Niezwykle przydatne są tu zeszyty ćwiczeń. Można także założyć na portalu Rozwój dziecka konto premium, by mieć do zadań nieograniczony dostęp. Warto wiedzieć, że takie konto poza pełną bazą zadań pozwala także drukować dyplomy dla dziecka za osiągnięcie danego poziomu, co z pewnością może być dla niego motywujące.