Ochrona wnętrz przed słońcem – rolety, żaluzje czy markizy?

Największym ukojeniem po powrocie do domu w gorący, upalny dzień jest możliwość schronienia się w chłodnym wnętrzu, które ukoi po przebywaniu na rozgrzanym powietrzu. Niejednokrotnie jednak zdarza się tak, że w mieszkaniu panuje temperatura zbliżona do tej na zewnątrz. Bez klimatyzacji wychodzenie mieszkania będzie bardzo trudne, dlatego należy wystrzegać się sytuacji, w której palące promienie słońca nagrzeją pomieszczenia. W jaki sposób chronić wnętrze przed upałem? Co wybrać?

Zapobieganie za pomocą rolet, żaluzji i markiz

Wybór na rynku jest ogromny, można zastosować żaluzje wewnętrzne albo zewnętrzne, rolety wewnętrzne albo zewnętrzne i markizy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć się bliżej wszystkim dostępnym opcjom. Po pierwsze należy pamiętać, że ochrona wnętrza przed słońcem zawsze jest skuteczniejsza jeśli zastosowana zostanie ochrona zewnętrza. Przewagę mają tutaj więc rolety i żaluzje montowane na zewnątrz oraz markizy. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze?

Rolety i żaluzje zewnętrzne

Rolety i żaluzje montowane na zewnątrz swoja przewagę nad tymi wewnętrznymi zawdzięczają tym, że zdecydowanie lepiej pochłaniają, a także odbijają promienie słoneczne, tym samym nie pozwalając im na dotarcie do wnętrza pomieszczenia. Dają tym samym możliwość zaciemnienia wnętrza, co szczególnie korzystnie działa w upalne dni. Oprócz tego taki efekt zaciemnienia będzie również działał na to co widać z zewnątrz – rolety i żaluzje zewnętrzna zdecydowanie poprawiają komfort i zapewniają prywatność. Dodatkową zaletą elementów montowanych na zewnątrz są dobrą ochroną przed innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy deszcz, co daje zabezpieczenie także przed chłodem. Jeśli chodzi o cenę, to tańszą niż żaluzje opcją są rolety zewnętrzne.

Markizy aluminiowe

Markizy to aluminiowa konstrukcja, na którą nakładany jest materiał impregnowany. Ten materiał zwija się i rozwija według potrzeb. Markizy są częściową barierą dla upału i palących promieni słonecznych i sprawdzają się nieco gorzej niż wcześniej wspomniane żaluzje oraz rolety. Jednak dużą zaletą markiz jest fakt, iż mogą one zostać użyte jako zacienienie tarasu albo balkonu. Użycie markiz ma jeszcze jeden plus, ponieważ markizy stanowią częściową ochronę przed deszczem. Za kupnem markiz może też przemawiać to, że nie zasłaniają one widoku z okna ani wpadającego światła. Dla niektórych jednak może to być duża wada. Markizy trzeba bardzo dokładnie zamontować, ponieważ działają na nie różnie skierowane siły, a cała konstrukcja jest narażona na działanie wiatru, stąd poprawność montażu jest bardzo istotnym elementem.