Ogólny proces przygotowania do ciąży

Każdy człowiek ma swój własny indywidualny kod DNA, będący informacją genetyczną, reprezentacją organizmu. To właśnie w DNA mogą wystąpić pewne nieprawidłowości, które będą oznaką potencjalnego wystąpienia chorób genetycznych. Części z nich można jednak zapobiec i to jeszcze przed zajściem w ciążę, w celu ochrony zdrowia dziecka.

Dlaczego przygotowanie do ciąży jest tak ważne?

Celem badań zaprezentowanych na stronie www.gyncentrum.pl/panel-preconception jest rozwianie obaw dotyczących możliwości rozwinięcia się pewnych chorób genetycznych u dziecka. Możliwa jest bowiem ocena poziomu ryzyka wystąpienia takich chorób.

Ogólnie rzecz biorąc przygotowanie do powiększenia rodziny powinno się rozpocząć już mniej więcej na rok przed planowaną ciążą. Nie tylko kobieta weźmie w nim udział. Stosunek i zachowanie partnera są równie ważne.

Jaki styl życia zalecany jest przed ciążą?

Ogólnie rzecz biorąc – zdrowy. Podstawą będzie odstawienie wszelkiego rodzaju używek, zwłaszcza papierosów, wszelakich środków odurzających oraz alkoholu, ale też i nadmiernej ilości kawy. Co ważne, ta zasada tyczy się i kobiet, i ich partnerów, czyli dwójki przyszłych rodziców.

Zmiana stylu życia powinna również uwzględniać zastosowanie lepszej i bardziej wartościowej diety, która w przypadku kobiet powinna zostać wzbogacona dodatkową porcją kwasu foliowego, ułatwiającego zajście w ciążę. Korzystne jest też dbanie o odpoczynek i spokój psychiczny. Zestresowany organizm nie jest w stanie wydać na świat nowego organizmu.

Jak jeszcze zapewnić dziecku dobry start?

Po raz kolejny warto tu przypomnieć o badaniach genetycznych – www.gyncentrum.pl/panel-preconception. Dla Polaków wciąż są one pewną nowością, jednakże warto je wykonać, aby dać sobie szansę na zapobiegnięcie pewnym poważnym chorobom.

Mimo wszystko świadomość możliwości wystąpienia tych chorób pozwala jakoś się do nich przygotować. Czasami wpływa ona również na zmianę decyzji o zajściu w ciążę.