Pompa ciepła – co to jest

Projektowanie wymarzonego domu wymusza konieczność wyboru ogrzewania, które ma zapewnić nam pełen komfort. Instalatorzy oraz projektanci coraz częściej rekomendują pompy ciepła. Jest to alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, która posiada wiele zalet. Pompa ciepła – co to jest i dlaczego warto zdecydować się na taką inwestycję?

Pompa ciepła – co to jest?

W chłodniejsze miesiące pompa ciepła pobiera ciepło z zimnego powietrza na zewnątrz i przenosi je do wnętrza, a w cieplejszych miesiącach pobiera ciepło z powietrza w pomieszczeniu, aby schłodzić dom. Są zasilane energią elektryczną i przekazują ciepło za pomocą czynnika chłodniczego, aby zapewnić komfort przez cały rok. Pompy ciepła nie spalają paliw kopalnych jak piece, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska.

W jaki sposób pompa chłodzi i ogrzewa?

Pompy ciepła redystrybuują ciepło z powietrza lub gruntu i wykorzystują czynnik chłodniczy, który krąży między klimakonwektorem wewnętrznym (urządzeniem uzdatniania powietrza) a sprężarką zewnętrzną, aby przenosić ciepło. W trybie chłodzenia pompa ciepła pochłania ciepło w domu i oddaje je na zewnątrz. W trybie ogrzewania pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu lub powietrza zewnętrznego (nawet zimnego) i oddaje je do wnętrza. Odpowiadając na pytanie pompa ciepła co to jest, śmiało można uznać, że jest to technologia jutra.

Typy pomp ciepła

Dwa najpopularniejsze typy pomp ciepła to powietrzne i gruntowe. Powietrzne pompy ciepła przenoszą ciepło między powietrzem wewnętrznym a powietrzem zewnętrznym i są bardziej popularne w przypadku ogrzewania i chłodzenia budynków mieszkalnych.

Gruntowe pompy ciepła, czasami nazywane geotermalnymi pompami ciepła, przenoszą ciepło między powietrzem w domu a ziemią na zewnątrz. Są one droższe w instalacji, ale zazwyczaj są bardziej wydajne i mają niższe koszty operacyjne ze względu na stałą temperaturę gruntu przez cały rok.

Pompa ciepła – co to właściwie jest?

Pompa ciepła jest częścią systemu ogrzewania oraz chłodzenia, którą instaluje się poza domem. Podobnie jak klimatyzator może chłodzić Twój dom, ale jest również w stanie zapewnić ciepło. Ponieważ zajmuje się zarówno chłodzeniem, jak i ogrzewaniem, właściciele domów mogą nie potrzebować już oddzielnych systemów do ogrzewania swoich domów. Pompa ciepła – co to jest dla Ciebie?

Dowiedz się więcej: www.promika-solar.pl