Prasa krawędziowa CNC – czym się wyróżnia? Dlaczego warto kupić?

Prasa krawędziowa CNC to wyspecjalizowane urządzenie przeznaczone do formowania blachy na zimno z użyciem szerokiego wyboru stempli oraz matryc. Sprzęt tego typu charakteryzuje się dużą powtarzalnością oraz precyzją pracy, dzięki czemu prasa sprawdza się doskonale podczas produkcji wielkoseryjnej o różnym stopniu szczegółowości obrabianego detalu. Co wyróżnia prasy krawędziowe CNC?

Precyzja w każdym calu

Skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control, czyli system sterowania numerycznego pod postacią komputera obsługującego urządzenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu cykl gięcia prasy może zostać zaprogramowany z dokładnością do milimetra za pośrednictwem przejrzystego panelu sterowania. Wiele urządzeń posiada dodatkowy ekran dotykowy, który na bieżąco pozwala zarządzać ustawieniami urządzenia. Możliwość zaprogramowania cyklu pracy sprawia, że krawędziarka CNC doskonale sprawdza się przy produkcji seryjnej w dużych zakładach. Maszyna jest w stanie pracować z precyzją, zapewniając wysoką powtarzalność wykonania podczas pracy.

Prasa krawędziowa CNC czym się wyróżnia?

Jak już zostało wspomniane, urządzenie to przeznaczone jest do wyginania, zagniatania, oraz karbowania arkuszy blach z twardych materiałów, takich jak brąz, żeliwo, aluminium, stal czy mosiądz. Sterowanie z użyciem komputera daje możliwość przygotowania procesu gięcia pod dowolnym kątem – w zależności od ilości obsługiwanych osi – dzięki czemu prasa krawędziowa może wykonywać nawet złożone elementy, nie tracąc nic z szybkości wykonania.

Właśnie te atuty sprawiają, że krawędziarki CNC spotykane są w dużych zakładach, nastawionych na produkcję wielkoseryjną, jak i w mniejszych warsztatach. Możliwość wymiany stempli i matryc, a także zmiany zaprogramowanego cyklu pracy umożliwiają szybką zmianę profilu pracy, przez co prasy krawędziowe CNC stanowią nie tylko skuteczne, ale i wszechstronne narzędzie dla każdego przedsiębiorstwa.

 

Rodzaje najpopularniejszych pras krawędziowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje pras, które można podzielić ze względu na siłę nacisku, długość gięcia, rozmiary, szybkość wykonywania cyklu pracy oraz cenę. Równie ważnym atrybutem krawędziarek jest rodzaj napędu. W tej kategorii wyróżniamy cztery główne grupy maszyn:

  •  Prasy hydrauliczne – te urządzenia zyskały status najpopularniejszych pras CNC na polskim rynku ze względu na dużą siłę nacisku, która sięga nawet kilku tysięcy ton. Takie osiągi umożliwiają szybą i precyzyjną obróbkę nawet grubych blach z wyjątkowo twardych materiałów. Ogromna siła gięcia daje możliwość osiągnięcia doskonałych wyników przy większych elementach, gdzie znaczna długość gięcia jest niezbędnym wymogiem. Z tych powodów prasy hydrauliczne są stałym elementem wyposażenia dużych zakładów.
  •  Prasy elektryczne – tego typu maszyny charakteryzują się mniejszą siłą nacisku niż prasy hydrauliczne, jednakże braki w tej kategorii rekompensują szeregiem innych zalet. Prasa elektryczna pracuje zauważalnie szybciej od urządzenia o napędzie hydraulicznym. W zależności od urządzenia każdy cykl gięcia może zostać wykonany o 30% szybciej, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku produkcji wielkoseryjnej. Dodatkowo prasa elektryczna pracuje znacznie ciszej, a koszta eksploatacji związane z olejami, uszczelniaczami oraz filtrami – niezbędnymi w prasach hydraulicznych – są znacznie niższe, niż w przypadku wyżej opisanych urządzeń. Ze względu na niskie opóźnienia podczas obsługi, również w czasie postoju elektryczna krawędziarka zużywa mniej energii niż jej hydrauliczny odpowiednik.
  •  Prasa pneumatyczna – tego typu urządzenia dzielą wiele zalet pras elektrycznych. Niższa siła nacisku jest rekompensowana szybszym wykonaniem cyklu gięcia, redukcją hałasu oraz obniżeniem kosztów eksploatacji. Z tego powodu prasy pneumatyczne i elektryczne sprawdzają się znakomicie podczas wielkoseryjnej produkcji niewielkich elementów o wysokim stopniu złożoności. Łatwiejsza obsługa i mniejsze rozmiary czynią z nich również znakomity wybór dla mniejszych zakładów, a nawet wytwórców półprofesjonalnych.

Więcej na temat pras krawędziowych CNC przeczytasz na: https://www.bi-top.pl/maszyny-do-obrobki-metalu/cty/prasa-krawedziowa-cnc