Jak prasowanie wpływa na jakość materiału?

Prasowanie jest czynnością, której zazwyczaj nie lubimy. Niewiele jest osób, które przyznaje, że prasowanie je relaksuje. Jednocześnie za bardzo nieestetyczne uznajemy założenie pomiętej koszuli do pracy czy teatru. Wiele osób jest zdania, że prasowanie niszczy ubrania i negatywnie wpływa na materiał. Inni bez prasowania nie założą na siebie danego ubrania. Gdzie leży prawda?

Jak prasowanie oddziałuje na ubrania?

W dwójnasób. Z jednej strony każdemu z nas zdarzyło się przypalić obrus czy bluzkę podczas prasowania. Chwila nieuwagi, zbyt wysoka temperatura i nieszczęście gotowe.
Z drugiej jednak strony to nie samo prasowanie wpływa negatywnie na materiał, z którego wykonane są nasze rzeczy, ale nasza nieuwaga. Dużą rolę odgrywa także sprzęt, gdyż samo żelazko może być już przestarzałe i nieużyteczne.

Jak prasować właściwie?

Przede wszystkim uważnie. Prasowanie to czynność powolna, która nie znosi pośpiechu. W związku z tym powinniśmy zająć się nim w wolnej chwili, zrelaksować się
i uspokoić. Powolne ruchy przyspieszają pracę, para wnika w materiał i rozprostowuje zagniecenia. Ważne jest także umiejscowienie ubrań bez zagięć, pilnowanie, aby nie były nienaturalnie ułożone. Musimy również pamiętać o odpowiedniej dla danego materiału temperaturze oraz o niezbędnym zapasie wody w żelazku. A także o nim samym.

Jakie żelazko wybrać?

Wybór urządzenia do prasowania może nastręczać sporo trudności. Dobre żelazko powinno być dość lekkie, ale stabilne. Powinno generować sporo pary, która ułatwia prasowanie. Warto zadbać o żelazko ze specjalnym filtrem wody. Jeżeli nie, używajmy wody destylowanej. Ciekawym pomysłem wydaje się być zestaw do prasowania, np. kompletny system Air Active dostępny na stronie leifheitsklep.pl. Nie tylko zapewnia stały dostęp pary wypuszczanej pod większym ciśnieniem, ale także zawiera aktywną deskę, która współpracuje z urządzeniem podczas prasowania. Dzięki temu możesz znacznie skrócić czas prasowania i sprawić, że będzie to jedna z Twoich ulubionych domowych czynności porządkowych.