Jaki system inteligentnego domu będzie odpowiedni?

Żyjemy w czasach, gdy rozwój technologii może z jednej strony przerażać, z drugiej zachwycać. Niepokoi to, że jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od nowatorskich, zmieniających nasz sposób bycia, rozwiązań. Cieszy jednak, że dzięki nim łatwiej się funkcjonuje. I tak naprawdę to my decydujemy o tym, czy chcemy, aby w naszym otoczeniu było więcej czy mniej tych nowoczesnych urządzeń. Doskonałym przykładem są systemy inteligentnego domu.

Inteligentny dom, czyli?

Inteligentnym domem określamy zbiór popularnych, powszechnie znanych urządzeń, które są połączone w jeden zintegrowany system. To od nas zależy – jak wspomnieliśmy we wstępie – na ile zdecydujemy się instalacji i funkcji, którymi będziemy sterować. Możemy więc postawić na skromny wariant – wybrać pojedyncze urządzenie (na przykład czujnik bezprzewodowy lub żarówkę LED z wi-fi) lub gotowy zestaw, a może się on składać z kilku kamer i stacji kontrolnej. Nie ma tu jednego narzuconego rozwiązania, a więc każdy może określić, na ile jego dom ma być inteligentny.

Jaki wybrać system inteligentnego domu?

Do wyboru są dwa rozwiązania: przewodowe oraz bezprzewodowe. Te pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – bazują na kablach internetowych RJ-45, ale też przełącznikach switch i stacjach NAS. Bezprzewodowe nie potrzebują kabli, bo sterujemy nimi za pomocą wi-fi lub Bluetooth. I tutaj powstaje pytanie: które rozwiązanie będzie lepsze? Oczywiście zależy to od tego, w jakim miejscu ma się znaleźć dana instalacja. Jeśli budujemy dom, można postawić na rozwiązanie przewodowe, ale już w zamieszkałych budynkach lepiej zainwestować w wariant bezprzewodowy. Jest on lepszy pod wieloma względami.

Dlaczego lepiej wybrać system bezprzewodowy?

Inteligentny dom z system bezprzewodowym to gwarancja, że nie będziemy musieli naruszać ścian czy prowadzić kabli w całym domu. Oszczędzimy więc sobie dodatkowych prac budowlanych. Zamontujemy go w każdym miejscu, a więc może to być z jednej strony nowy budynek od dewelopera, z drugiej – stara kamienica, która powstała na początku 20 wieku. System bezprzewodowy dowolnie zmodyfikujemy, jest łatwy w transporcie, na przykład, jak się wyprowadzamy i chcemy go ze sobą zabrać. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób przekonuje się właśnie do tego rozwiązania. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule Bezprzewodowe urządzenia pomagające lepiej zarządzać domem.

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, warto wiedzieć, że systemy inteligentnego domu sprawią, że nasz dom stanie się bezpieczniejszy. Możemy na przykład imitować naszą obecność w mieszkaniu (przez włączanie i wyłączanie żarówek LED), ażeby zniechęcić potencjalnego złodzieja. Nie musimy się też obawiać, gdy będziemy poza domem i zostawimy włączone żelazko czy lokówkę, bo odłączymy zasilanie, korzystając ze smartfona. Takich zalet można wymienić o wiele więcej, ale najważniejsze jest to, że system inteligentnego domu zmienia dom (a więc i nasze życie) na lepsze.