Szafka stojąca czy wisząca – jak lepiej wybrać pod umywalkę?

Wybór mebli łazienkowych decyduje o walorach użytkowych łazienki, ale również jej estetyce. Nawet dysponując dużym pomieszczeniem, warto racjonalnie gospodarować przestrzenią. Dobrym tego przykładem jest szafka pod umywalkę, w której można schować niezbędne akcesoria i kosmetyki, aby uniknąć bałaganu, dzięki czemu również wnętrze będzie prezentować się korzystnie. Jaką szafkę pod umywalkę wybrać, stojącą czy wiszącą?

Szafki wiszące

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej spotyka się szafki wiszące. Ich montaż jest nieco trudniejszy, ponieważ muszą być przytwierdzone do ściany, jednak w zamian takie rozwiązanie oferuje kilka unikalnych walorów. Z praktycznego punktu widzenia, szafka wisząca pozwala użytkownikom podejść bliżej umywalki i lustra, co niekiedy znacząco ułatwia wykonywanie czynności higienicznych. W końcu meble łazienkowe mają być funkcjonalne, a nie stanowić zbędną przeszkodę. 

Szafka wisząca pod umywalkę pozwala także łatwiej zachować w pomieszczeniu czystość, bo przy takim rozwiązaniu czyszczenie posadzki nie stanowi dużego wyzwania. W ten sposób powierzchnia pod szafką będzie z łatwością dostępna dla mopa i odkurzacza.

Na szafki wiszące decydują się często osoby, którym zależy, aby blat i umywalka znajdowały się  na odpowiedniej wysokości. W ten sposób można dopasować ergonomię korzystania z umywalki do wzrostu domowników. Zawieszenie szafki wysoko będzie korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia ponadprzeciętnie wysokich osób. Z kolei mieszkając z małymi dziećmi można umieścić szafkę nieco niżej.

Szafki stojące

Jednak wciąż nieprzerwaną popularnością cieszą się także szafki stojące. Części użytkowników decyduje się na takie rozwiązanie między innymi ze względu na prostotę montażu – szafka spoczywa na posadzce i nie wymaga przytwierdzania do ściany. W przypadku generalnego remontu łazienki, zdecydowanie prostszy będzie także demontaż mebla w przyszłości.

Szafki stojące mają swoich zwolenników także ze względów estetycznych. Zwłaszcza modele wyposażone w nóżki sprawdzą się w łazienkach urządzonych w stylu klasycznym, retro bądź glamour. Zdeterminowana przez rozmiary szafki wysokość umywalki nie powinna stanowić problemu – zazwyczaj jest on usytuowany około 85 cm ponad podłogą, co zapewnia swobodny dostęp do umywalki zdecydowanej większości osób.

Wybierając szafkę łazienkową spośród tych dwóch koncepcji można bez przeszkód kierować się po prostu własnym poczuciem estetyki. Oba rozwiązania są dodatkowo bardzo funkcjonalne.