Utrzymanie ruchu – kluczowe zagadnienie w zakładach produkcyjnych

Sprawne funkcjonowanie firm z sektora TSL, branży budowlanej lub produkcyjnej jest ważne dla nas wszystkich. Planowo realizowana produkcja i obsługa zamówień to większy zysk dla biznesu, ale wymaga to dobrej organizacji pracy i sprawnego parku maszynowego. Jak zadbać o urządzenia dźwigowe w firmie i gdzie szukać części do suwnic?

Dlaczego utrzymanie ruchu w fabryce jest tak istotne?

W wielu firmach z branży produkcyjnej utrzymanie ruchu poszczególnych maszyn dźwigowych jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego zakładu. Często zatrzymanie pracy jednego urządzenia wiąże się z ryzykiem dużych strat wynikających z konieczności naprawienia usterki i ponownego rozruchu całego procesu technologicznego. Firma nie tylko nie może terminowo realizować zamówień, ale musi także płacić pracownikom postojowe pomimo ograniczenia produktywności.

Choć awaria systemu suwnic wydaje się czarnym scenariuszem, niestety w wielu zakładach bywa ona bardzo prawdopodobna. Przyczynia się do tego wykorzystywanie poleasingowych, zaniedbanych maszyn, brak regularnej konserwacji podzespołów i nieszkolenie pracowników w zakresie odpowiedzialnego wykorzystania infrastruktury.

Jak wybierać części zamienne do suwnic?

W sieci bez problemu znajdziesz sklepy oferujące części zamienne do suwnic przemysłowych więc – przynajmniej teoretycznie – nie powinieneś mieć problemu z zadbaniem o firmowe urządzenia.

Niestety w praktyce bywa inaczej. Wiele firm oferuje niskiej jakości części zamienne, które nie mają niezbędnych certyfikatów i rzadko kiedy będą służyły dłużej niż jeden sezon.

Jeśli chcesz mieć pewność, że naprawdę inwestujesz w swoją firmę, wybieraj oryginalne części pochodzące bezpośrednio od producentów i podzespoły OEM (ang. Original Equipment Manufacturer). Zwróć uwagę, czy producent lub sprzedawca udzielają gwarancji na zakupione elementy i sprawdź jej warunki.

Liczy się także dopasowanie i dostępność części zamiennych. W większości hurtowni znajdziesz jedynie moduły do najbardziej popularnych modeli, ale kiedy szukasz rozwiązań dopasowanych do Twoich potrzeb albo części o zwiększonej wydajności, pojawia się problem.

Korzystając z pomocy sprawdzonego dostawcy części, skrócisz czas naprawy do minimum i ograniczysz koszty związane z brakiem ciągłości ruchu.

Wsparcie w doborze części do urządzeń dźwigowych to nie tylko wymiana elementów zamiennych, ale także różnego rodzaje prace konserwacyjne, takie jak:

  • kompleksowa ocena stanu technicznego urządzeń dźwigowych,
  • analiza toru jazdy i geometrii suwnicy,
  • kontrola sprzęgła,
  • kontrola haka, chwytaka,
  • analiza liny i haka.

Te wszystkie etapy są istotne, jeśli zależy Ci na zidentyfikowaniu przyczyny awarii i znalezieniu optymalnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy produktywności zakładu. Każdy z nich powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowany personel posiadający odpowiednie uprawnienia. Tylko to gwarantuje świadomą analizę stanu poszczególnych elementów maszyny.

Modernizacja suwnicy. Kiedy o nią zadbać?

Czasami zamiast po raz kolejny naprawiać wyeksploatowane suwnice lepszym rozwiązaniem będzie ich unowocześnienie. Z takiej opcji zwykle korzystają firmy, które chcą rozszerzyć lub zmodyfikować profil działalności albo muszą nadążyć za zwiększającymi się wymaganiami produkcyjnymi. Modernizację suwnic niekiedy wymuszają również przepisy prawa.

Modernizacja suwnicy nie zawsze musi obejmować wymianę całego urządzenia na nowe. Czasami zaleca się wdrożenie tzw. Smart Features, które obejmują m.in.:

  • kontrolę kołysania,
  • zwiększenie precyzji ruchu,
  • zapobieganie luzowi liny i wstrząsowi przy obciążaniu.

Dzięki temu praca z wykorzystaniem urządzeń dźwigowych może przebiegać jeszcze sprawniej i bezpieczniej pomimo transportu cięższych ładunków o większych gabarytach niż dotychczas.

Zajrzyj na i przekonaj się jakie podejście do unowocześniania urządzeń dźwigowych ma firma Konecranes, światowy lider w zakresie dostarczania suwnic oraz powiązanych z nimi usług.

Odkryj usługi świadczone przez Konecranes i zobacz, o ile może wzrosnąć produktywność Twojej firmy. Wykorzystaj dziesiątki lat doświadczenia i pracy przy suwnicach każdego typu, bez względu na rodzaj branży oraz skalę prowadzonego biznesu.