Co warto wiedzieć o smogu?

Stężenie trujących pyłów w powietrzu stale przekracza dopuszczalne normy w wielu polskich miastach. Jaki ma to wpływ na zdrowie Polaków? Czy jesteśmy w stanie jakoś się bronić przed smogiem? Jakie są jego przyczyny i jakie kroki powinno podjąć państwo?

Przyczyny zanieczyszczenia

Niewątpliwie, przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest co najmniej kilka. Przede wszystkim problemem jest palenie węglem w piecach. W wielu domach wciąż wykorzystuje się niskiej jakości węgiel, który mocno zanieczyszcza powietrze. Polska gospodarka wciąż w dużej mierze opiera się właśnie na węglu, dlatego tez trudno się spodziewać, że jego zużycie w najbliższym czasie drastycznie spadnie.

Kolejnym problemem jest spalanie rozmaitych śmieci w piecach. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak mocno zatruwają powietrze paląc na przykład plastik czy tez opony. Nie wiedząc co zrobić ze śmieciami wiele osób decyduje się jednak wrzucić je do kominka i ogrzać nimi mieszkanie. Jest to postępowanie, które powinno zostać z pewnością powstrzymane jak najszybciej.

Z pewnością, również korzystanie ze starych pieców nie jest dobre dla środowiska. Rzecz w tym, iż stare piece nie są wyposażone w filtry i generalnie wypuszczają więcej zanieczyszczeń niż nowe piece.

nie można również zapominać o samochodach, które emitują pył. Nie jest to przypadkiem, że największe zanieczyszczenie występuje w dużych miastach, gdzie ruch drogowy jest olbrzymi.

Jak zapobiegać powstawaniu smogu?

Niewątpliwie, trzeba powstrzymać smog, gdyż ma on bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi. Co jednak można zrobić? Z pewnością, przede wszystkim trzeba ograniczyć spalanie węgla. Niemniej jednak, jak już wcześniej wspomniano, jest to bardzo trudne zadanie.

Jednakże, łatwiejszym zadaniem zdaje się być wymiana starych pieców na nowe. W wielu polskich miastach dochodzi już do masowych wymian. Wydaje się jednak, że minie wiele lat zanim wszystkie piece będą nowoczesne i przyjazne dla środowiska.

na pewno dobrym pomysłem jest również zwiększanie znaczenia komunikacji miejskiej oraz ograniczanie ruchu samochodów w centrach miast. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom przynajmniej w centrum zanieczyszczenie mogłoby być zdecydowanie mniejsze.

Co można zrobić samodzielnie?

Oczywiście, wszelkie rozwiązania na szczeblu ogólnokrajowym wymagają czasu. Jednakże, smog szkodzi zdrowiu już teraz. Cóż więc można zrobić? Wydaje się, że nie pozostaje niż innego jak zacząć korzystać z masek antysmogowych. Jak się okazuje, ich skuteczność bywa zaskakująco wysoka. Niemniej jednak, trzeba rozsądnie dobierać maseczki. Rzecz w tym, iż ostatnie badania wykazują, że wiele z nich działa bardzo słabo. Z tego też względu, konieczne jest sprawdzanie rodzajów filtrów oraz testowanie rozmaitych maseczek w celu znalezienia tej najlepszej.