Wkręty metalowe do zadań specjalnych – czyli kiedy stosować wkręty dociskowe

Wkręty metalowe tworzą bardzo rozbudowaną kategorię, w której znajdują się rozmaite wersje tych przyrządów. Wkręty są stosowane przede wszystkim w konstrukcjach drewnianych, a także tych wykonanych z innych stosunkowo miękkich materiałów – takich jak płyty gipsowe lub kartonowe. Niekiedy też stosuje się wkręty w konstrukcjach metalowych. Poniżej podpowiemy nieco więcej o bardziej specjalistycznych typach wkrętów, wykorzystywanych zarówno przez profesjonalne przedsiębiorstwa jak i prywatnych odbiorców.

Łączniki stalowe – w pracach remontowych i budowlanych

Łączniki metalowe różnych typów znajdują zastosowanie w czasie wykonywanie codziennych prac w garażu i warsztacie, a także podczas przeprowadzania samodzielnego remontu. Korzystają z nich także pracownicy branży budowlanej, konstrukcyjnej, remontowej. Rzadziej pojawia się potrzeba zastosowania specjalnych typów wkrętów – które są dedykowane do konkretnych potrzeb. Często, są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych – na przykład tworzących różnego typu konstrukcje drewniane, jak choćby meble.

Do takich należą wkręty dociskowe, które okazują się niezwykle pomocne w czasie wykonywania wielu, mniej lub bardziej zaawansowanych, konstrukcji. Wkręty dociskowe są stosowane wtedy, gdy od wyboru elementów mocujących zależy przydatność tworzonej konstrukcji lub urządzenia, a tym samym – będzie ono mieć wpływ na realizację celów produkcyjnych.

Rodzaje i przeznaczenie wkrętów dociskowych

W przypadku branży przemysłowej wybór odpowiednich wkrętów dociskowych jest szczególnie ważny. Wśród dostępnych znajdziemy kilka wersji o odmiennych parametrach. Najczęściej wykorzystywane są cztery wkręty dociskowe: (1) z gniazdem imbusowym i płaskiej lub stożkowej końcówce, (2) z gniazdem imbusowym, (3) z czopem walcowym, (4) z końcem wgłębionym.

W wyborze wkrętów dociskowych warto szczególną uwagę zwrócić na certyfikaty poświadczające zgodność z najważniejszymi normami – PN oraz DIN. Dzięki temu wybrane wkręty będą odpowiadać uniwersalnym standardom – przede wszystkim pod kątem ich rozmiarów fizycznych i wytrzymałości.

Jeśli szukasz pomocy z doborem wkrętów dociskowych do interesującej cię maszyny lub konstrukcji, warto sięgnąć po pomoc specjalistów z Kristal, pod linkiem: https://www.kristal.net.pl/wkrety-dociskowe. Pomogą ci dobrać wkręt dedykowany do twoich konkretnych potrzeb. Warto pamiętać, że w przypadku branży przemysłowej – źle dobrane elementy złączne mogą negatywnie wpłynąć na pracę i przydatność maszyn produkcyjnych, a tym samym – negatywnie wpływać na przebieg procesu produkcji.

Fot. Materiały Prasowe