Wózek wielofunkcyjny – na co zwrócić uwagę

Wózek dla dziecka to jeden z najważniejszych wydatków, który muszą ponieść rodzice. Ponieważ jest to wydatek niemały, warto dokonać mądrego zakupu. Biorąc pod uwagę to, że dziecko będzie korzystało z wózka przez okres 2 – 3 lat, powinien on spełniać wszystkie, a jeśli nie wszystkie to przynajmniej te najważniejsze potrzeby i oczekiwania. Ostatecznie wielu rodziców decyduje się na wózek wielofunkcyjny. Jego zaletą jest to, że wydatek ponosi się raz, bo nie ma potrzeby wymiany wózka głębokiego na spacerówkę. Wózek wielofunkcyjny rośnie wraz z dzieckiem. Dzięki temu, gdy maluszek zacznie pewnie siadać, można ściągnąć gondolę i zmienić wózek głęboki w wygodną spacerówkę. To wiele ułatwia i nie naraża rodziców na kolejny wydatek, bo nie ma potrzeby kupowania kolejnego wózka spacerowego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wózki wielofunkcyjne mogą pełnić więcej niż dwie funkcje. W niektórych przypadkach poza gondolą i spacerówką rodzice mają do dyspozycji również fotelik samochodowy, a w przypadku modeli 4-funkcyjnych również bazę, która służy do montażu fotelika w samochodzie. Wózki 2, 3 i 4- funkcyjne znajdziemy w sklepie Wozki-Foteliki.pl.

Wielkość i waga wózka

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę, przy wyborze wózka jest jego wielkość i waga. Dla niektórych rodziców będą to mniej istotne cechy, dla innych kluczowe. Znaczenia nabierają wtedy, gdy zachodzi konieczność wnoszenia wózka po schodach lub pokonywania innych barier architektonicznych. Z kolei duży wózek może być utrudnieniem tam, gdzie rodzice muszą poruszać się w ciasnych lub niewielkich pomieszczeniach.

Na wagę wózka wpływa między innymi taka cecha jak rodzaj zastosowanego w wózku stelaża i wykorzystanego do jego produkcji materiału. Najmniejszą wagą charakteryzują się stelaże aluminiowe. Ważna jest też ilość dodatkowych akcesoriów, które mogą obciążać wózek. Dokonując decyzji zakupowych, należy wziąć pod uwagę to, że do wagi samego wózka rodzice muszą dodać też wagę dziecka, które trzeba będzie w nim wnosić.

Pokonywanie przeszkód

Na wygodę użytkowania wózka wpływa też wielkość i rodzaj kół. Duże, pompowane koła pozwalają zdecydowanie łatwiej pokonywać przeszkody. Okazują się idealnym wyborem na dziurawe i kamieniste nawierzchnie. Ułatwiają też poruszanie się po piaszczystych i polnych drogach. Zdecydowanie podnoszą komfort poruszania się dla maluszka, bo amortyzują wstrząsy. Ich wadą jest niestety to, że są stosunkowo ciężkie. Dlatego wnoszenie takiego wózka może sprawiać sporo problemów.

Jeśli rodzice będą poruszać się głównie po mieście, gdzie chodniki są równe, mogą zdecydować się na wózek wielofunkcyjny z mniejszymi kołami. Nawet jeśli wybiorą model z mniejszymi kołami piankowymi, czy plastikowymi ten powinien sobie poradzić z równą nawierzchnią. Przy niedużych kołach utrudnieniem mogą być natomiast dziury w chodnikach. Jeśli wózek wpadnie w taką przeszkodę kołem, czasem trudno z niej wyjechać.

Wybierając wózek wielofunkcyjny, warto zwrócić uwagę na to, czy ma skrętne koła. Dzięki nim manewrowanie wózkiem i pokonywanie przeszkód będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Jak widać, aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę, przy wyborze wózka jest bardzo dużo. Ostateczną decyzję warto dokonać w oparciu o analizę własnych potrzeb i oczekiwań. Uwzględnić należy między innymi to, jaką nawierzchnię będzie musiał pokonywać wózek oraz to, czy rodzice będą musieli wnosić go po schodach.