Wszystko o: diecie niskokalorycznej

Najlepszą metodą na schudnięcie zawsze będzie zastosowanie diety niskokalorycznej. Dieta ta kierowana jest do wszystkich osób zmagających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej – tych cierpiących na nawagę lub otyłość. Daje bardzo dobre efekty, choć wymaga dłuższego stosowania, zwłaszcza gdy tych kilogramów ma się do zrzucenia całkiem sporo.

Dlaczego warto się odchudzać?

Przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Organizm osoby mającej nadwagę, a już tym bardziej otyłość, nigdy nie będzie w idealnym dla siebie stanie, bo gdyby ta waga była niższa, na pewno funkcjonowałby on dużo sprawniej. Nadmiar tkanki tłuszczowej bywa bezpośrednią przyczyną różnych chorób. Prowadzi m.in. do nadciśnienia, miażdżycy i cukrzycy drugiego stopnia.

Równie ważne jest to, że nadwaga wpływa negatywnie na wygląd, co przekłada się na obniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. Może też utrudniać życie w takich zupełnie prozaicznych i codziennych sytuacjach, albowiem osoby z wyższą masą ciała narzekają zwykle na kiepską sprawność i kondycję.

Jak działa dieta niskokaloryczna?

Oczywiście to, w jaki konkretny sposób będzie ona wpływać na organizm, zależy od wagi startowej, wzrostu i wagi danej osoby oraz od poziomu kaloryczności diety. Nie należy jednak tak od razu rzucać się na przesadne restrykcje. To, że stosuje się dietę niskokaloryczną, nie oznacza wcale, że trzeba ograniczać się do spożywania tysiąca kalorii na dzień, co byłoby wartością nieodpowiednią nawet dla kilkuletniego dziecka.

Optymalnym wynikiem będzie natomiast utrata od pół do jednego kilograma w przeciągu tygodnia. Inaczej może to jednak wyglądać na samym początku diety niskokalorycznej. Na starcie człowiek pozbywa się bowiem nagromadzonej wody, więc istnieje szansa, że w przeciągu pierwszego tygodnia odchudzania schudnie nawet i dwa czy trzy kilogramy.

Dlaczego warto przejść na taką dietę?

Dieta niskokaloryczna zakłada obniżenie kaloryczności jadłospisu, ale nie wymaga wykluczania z niego jakiejś większej ilości produktów. Oczywiście warto jeść zdrowo, jednakże tu chodzi o to, by starać się o trwałą zmianę nawyków żywieniowych.

W ten oto sposób doprowadza się do schudnięcia przy jednoczesnym uniknięciu efektu jojo. Dieta nie może bowiem zakończyć się po osiągnięciu wyznaczonego celu. Zdrowe nawyki żywieniowe należy utrzymywać już zawsze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.