Biegunka – skuteczne sposoby na nawodnienie organizmu

Biegunka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych. Dotyka zarówno dzieci, dorosłych, jak i osoby starsze. Na jej powstawanie wpływają różne czynniki. Może mieć postać łagodną i szybko mijać, jak i przerodzić się w stan, który zagraża życiu. Co warto o niej wiedzieć?

Przyczyny

W trakcie zimy biegunkę wywołują przeważnie infekcje wirusowe. Poprzedzona ona jest stanem chorobowym układu oddechowego, objawiającego się kaszlem, katarem i gorączką. Czasem może towarzyszyć popularnej „jelitówce” obok wymiotów – wówczas trwa ok. 3 dni do tygodnia.

Z kolei w okresie letnim przyczyną biegunki są zazwyczaj zatrucia pokarmowe, zakażenia pasożytnicze lub bakteryjne np. Salmonella czy E.coli. Jeśli rozwolnienie trwa dłużej niż dwa tygodnie, to mówimy o biegunce przewlekłej. Cierpią na nią np. osoby, które mają problemy z przewodem pokarmowym. Jej przyczyną mogą być również nietolerancje pokarmowe, alergie, długotrwałe stosowanie niektórych leków oraz niektóre choroby takie jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy.

Objawy

Cechą charakterystyczną biegunki jest przede wszystkim zwiększona liczba stolców o rzadkiej konsystencji, na skutek kurczenia się podrażnionych jelit, przyspieszenia ruchów perystaltycznych i przesuwania pokarmu. Biegunkę można stwierdzić na podstawie oddawania przynajmniej trzech stolców na dobę, które mają luźną konsystencję. Biegunka u dzieci to więcej niż pięć stolców w ciągu 12 godzin. Towarzyszy temu silny ból brzucha, podwyższona temperatura i ogólne osłabienie organizmu. Czasem występują także nudności i wymioty, dreszcze oraz krew lub śluz w stolcu.

Leczenie

Biegunka może być jednym z objawów poważniejszych chorób, dlatego jej leczenie powinno rozpocząć się od leczenia choroby podstawowej. Jeśli dolegliwość nie przechodzi, powinniśmy wybrać się do lekarza – zwłaszcza jeśli mowa o biegunce u dziecka. Towarzyszące biegunce wymioty powodują szczególne niebezpieczeństwo, które wiąże się z szybkim odwodnieniem organizmu. Należy więc pić dużo płynów i uzupełniać elektrolity. Ponadto warto zażywać leki hamujące perystaltykę jelit, które można kupić w aptece bez recepty. Możemy również sięgnąć po preparaty nawadniające. Wskazane jest także stosowanie łatwo przyswajalnej diety, w małych ilościach. W przypadku biegunki przewlekłej należy udać się do lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.