Global Mapper – czym jest i kiedy warto go używać?

Zaawansowane technologie i nowoczesne rozwiązania IT, takie jak oprogramowania, czy mobilne aplikacje, w ogromnym stopniu ułatwiają pracę współczesnych geodetów. Jednym z przydatnych narzędzi jest Global Mapper. Co to takiego? W jaki sposób działa? Jakie daje możliwości? Dlaczego opłaca się w niego zainwestować? Już teraz poznaj odpowiedzi na te pytania!

Global Mapper – charakterystyka funkcjonalności i najważniejsze zalety

Global Mapper jest przykładem najnowocześniejszego oprogramowania GIS (system informacji geograficznej). W codziennej pracy przydaje się zarówno początkującym geodetom, jak i specjalistom z wieloletnim doświadczeniem, a nawet pasjonatom, którzy kartografią zajmują się jedynie okazjonalnie. To narzędzie, które obsługuje kilka typów danych – rastrowe, wysokościowe oraz wektorowe. Ciągły rozwój tego rozwiązania jest ukierunkowany na integrację zadań dotyczących kartografii, GIS i nawigacji GPS.

Jakie charakterystyczne cechy wyróżniają Global Mapper? W pierwszej kolejności trzeba tutaj wskazać polskojęzyczny interfejs, prostotę i intuicyjność obsługi, niezwykłą wręcz efektywność i wydajność, możliwość pracy na wielu warstwach danych oraz zdumiewającą szybkość działania. Funkcja obrazowania 3D pozwala na przeprowadzanie symulacji, wszechstronne analizowanie oraz generowanie przekrojów i map.

Global Mapper to wszechstronne rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w geodezji i kartografii, ale również w branżach takich jak: transport i komunikacja, nauka i edukacja, ochrona i inżynieria środowiska, poszukiwanie i eksploatacja surowców naturalnych oraz gospodarka przestrzenna i administracja.

Jakie są kluczowe funkcje oprogramowania Global Mapper? Będzie to między innymi:

  • konwersja między formatami,
  • edytowanie,
  • mozaikowanie,
  • reprojekcja,
  • kalibracja rastrów,
  • obsługa baz danych geoprzestrzennych,
  • obsługa GPS,
  • tworzenie profili terenów,
  • drukowanie i inne.

Global Mapper LiDAR Module– to musisz wiedzieć na jego temat!

Na uwagę zasługuje także Global Mapper LiDAR Module. To dodatek do oprogramowania, z którego w zależności od potrzeb można skorzystać w praktyce, jeśli chce się skutecznie przetwarzać dane pomiarowe LiDAR (Light Detection and Ranging). Na liście tych nadprogramowych, zaawansowanych funkcji znajduje się między innymi: zaawansowana opcja filtrowania, wsparcie przy raportowaniu statystyk, zautomatyzowanie pracy za sprawą języka skryptowego LiDAR, a także możliwość przeglądania i edytowania punktów w rzucie pionowym.

Global Mapper Mobile – odkryj jego potencjał!

Istnieje możliwość skorzystania również z Global Mapper Mobile, czyli wygodnej w użytkowaniu aplikacji, która jest wykorzystywana w terenie, gdzie służy przede wszystkim do przeglądania i zbierania różnego typu danych. Jest ona przeznaczona dla iOS oraz Androida i stanowi darmowe uzupełnienie wersji dla PC. Za pomocą Global Mapper w wersji mobilnej rejestruje się punkty i ślady, odręcznie rysuje linie, punkty i wielokąty oraz zarządza atrybutami obiektów, które się tworzy. Po przesłaniu zgromadzonych danych do programu w postaci stacjonarnej można je scalać, edytować, analizować i eksportować.

Już teraz wypróbuj Global Mapper w praktyce!

Global Mapper przyciągnął Twoją uwagę? Uważasz, że takie wielofunkcyjne narzędzie przydałoby Ci się podczas realizacji obowiązków zawodowych? Skorzystaj z wersji próbnej i krok po kroku zapoznaj się z działaniem tego programu. To najlepszy wybór, jeśli chcesz zwiększyć swoją wydajność oraz poprawić jakość wykonywanej pracy.

źródło zdjęć: freepik.com