Zaawansowane technologie i nowoczesne rozwiązania IT, takie jak oprogramowania, czy mobilne aplikacje, w ogromnym stopniu ułatwiają pracę współczesnych geodetów. Jednym z przydatnych narzędzi jest Global Mapper. Co to takiego? W jaki sposób działa? Jakie daje możliwości? Dlaczego opłaca się w niego zainwestować? Już teraz poznaj odpowiedzi na te pytania!
Global Mapper – charakterystyka funkcjonalności i najważniejsze zalety
Global Mapper jest przykładem najnowocześniejszego oprogramowania GIS (system informacji geograficznej). W codziennej pracy przydaje się zarówno początkującym geodetom, jak i specjalistom z wieloletnim doświadczeniem, a nawet pasjonatom, którzy kartografią zajmują się jedynie okazjonalnie. To narzędzie, które obsługuje kilka typów danych – rastrowe, wysokościowe oraz wektorowe. Ciągły rozwój tego rozwiązania jest ukierunkowany na integrację zadań dotyczących kartografii, GIS i nawigacji GPS.
Jakie charakterystyczne cechy wyróżniają Global Mapper? W pierwszej kolejności trzeba tutaj wskazać polskojęzyczny interfejs, prostotę i intuicyjność obsługi, niezwykłą wręcz efektywność i wydajność, możliwość pracy na wielu warstwach danych oraz zdumiewającą szybkość działania. Funkcja obrazowania 3D pozwala na przeprowadzanie symulacji, wszechstronne analizowanie oraz generowanie przekrojów i map.
Global Mapper to wszechstronne rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w geodezji i kartografii, ale również w branżach takich jak: transport i komunikacja, nauka i edukacja, ochrona i inżynieria środowiska, poszukiwanie i eksploatacja surowców naturalnych oraz gospodarka przestrzenna i administracja.
Jakie są kluczowe funkcje oprogramowania Global Mapper? Będzie to między innymi:
- konwersja między formatami,
- edytowanie,
- mozaikowanie,
- reprojekcja,
- kalibracja rastrów,
- obsługa baz danych geoprzestrzennych,
- obsługa GPS,
- tworzenie profili terenów,
- drukowanie i inne.
Global Mapper LiDAR Module– to musisz wiedzieć na jego temat!
Na uwagę zasługuje także Global Mapper LiDAR Module. To dodatek do oprogramowania, z którego w zależności od potrzeb można skorzystać w praktyce, jeśli chce się skutecznie przetwarzać dane pomiarowe LiDAR (Light Detection and Ranging). Na liście tych nadprogramowych, zaawansowanych funkcji znajduje się między innymi: zaawansowana opcja filtrowania, wsparcie przy raportowaniu statystyk, zautomatyzowanie pracy za sprawą języka skryptowego LiDAR, a także możliwość przeglądania i edytowania punktów w rzucie pionowym.
Global Mapper Mobile – odkryj jego potencjał!
Istnieje możliwość skorzystania również z Global Mapper Mobile, czyli wygodnej w użytkowaniu aplikacji, która jest wykorzystywana w terenie, gdzie służy przede wszystkim do przeglądania i zbierania różnego typu danych. Jest ona przeznaczona dla iOS oraz Androida i stanowi darmowe uzupełnienie wersji dla PC. Za pomocą Global Mapper w wersji mobilnej rejestruje się punkty i ślady, odręcznie rysuje linie, punkty i wielokąty oraz zarządza atrybutami obiektów, które się tworzy. Po przesłaniu zgromadzonych danych do programu w postaci stacjonarnej można je scalać, edytować, analizować i eksportować.
Już teraz wypróbuj Global Mapper w praktyce!
Global Mapper przyciągnął Twoją uwagę? Uważasz, że takie wielofunkcyjne narzędzie przydałoby Ci się podczas realizacji obowiązków zawodowych? Skorzystaj z wersji próbnej i krok po kroku zapoznaj się z działaniem tego programu. To najlepszy wybór, jeśli chcesz zwiększyć swoją wydajność oraz poprawić jakość wykonywanej pracy.
źródło zdjęć: freepik.com