Andropauza, czyli męski odpowiednik kobiecej menopauzy

Andropauza jest przypadłością, która dotyka mężczyzn po 45-tym roku życia. Jest to odpowiednik kobiecej menopauzy. W niektórych przypadkach może ona dotknąć nawet młodszych mężczyzn. W dzisiejszym artykule dokładnie wyjaśniamy, czym jest andropauza, jak się objawia oraz czy można zaradzić jej skutkom. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Andropauza – informacje podstawowe na temat męskiej przypadłości

Andropauza to przypadłość będąca odpowiednikiem kobiecej menopauzy. Specjaliści wskazują, że według statystyk andropauza dotyka zazwyczaj mężczyzn po 45-tym roku życia, jednak nie jest to regułą. Czasami zdarza się, że z andropauzą zmagają się także młodsi mężczyźni, na przykład z powodu hipogonadyzmu.

Czym spowodowana jest andropauza? Jak wiemy, u każdego człowieka funkcjonuje gospodarka hormonalna. Wraz z wiekiem, liczba hormonów płciowych sukcesywnie ulega zmniejszeniu. Poprawne stężenie hormonów jest niezwykle istotne dla zdrowia, gdyż wpływa ono na rozwój narządów płciowych a także na wykształcenie innych cech, takich jak owłosienie czy kształt sylwetki ciała. Gospodarka hormonalna ma także ogromny wpływ na popęd płciowy, sprawność intelektualną oraz ogólne samopoczucie.

Im mężczyzna jest starszy, tym liczba hormonów płciowych sukcesywnie ulega zmniejszeniu. Określeniem dla tego zjawiska jest właśnie andropauza. Początki tego procesu mają miejsce już po przekroczeniu 25-tego roku życia. Według szacunków w okresie od 25 do 60 roku życia mężczyzna może stracić nawet 70% wszystkich męskich hormonów płciowych znajdujących się w jego organizmie.

 Czym objawia się andropauza?

Istnieje szereg charakterystycznych objawów po których można rozpoznać, iż dany mężczyzna wszedł w okres andropauzy. Do najczęstszych objawów obniżonego poziomu testosteronu w męskim organizmie zaliczamy:

  • znacznie zmniejszona ilość owłosienia,
  • całkowity brak energii na wykonywanie jakichkolwiek czynności,
  • zmniejszenie libido (popędu płciowego),
  • u niektórych mężczyzn występują jednocześnie zaburzenia erekcji,
  • zmniejszenie masy mięśniowej oraz jednoczesny wzrost ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • zmęczenie,
  • problemy z zachowaniem koncentracji oraz ogólnej sprawności intelektualnej,
  • stres,
  • zwiększona nerwowość.

Lekarze wskazują, że andropauzy nie można postrzegać jako jednostki chorobowej. Jednocześnie trzeba oczywiście pamiętać, że w większości przypadków dolegliwości towarzyszące andropauzie w ogromnym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia ogólnego komfortu życia danego mężczyzny.

 

Jak zapobiegać andropauzie?

Najlepszą bronią na andropauzę jest zapobieganie. W jaki sposób uchronić się przed andropauzą? Warto wiedzieć, że na sprawność seksualną ogromny wpływ ma styl życia. Jeżeli długo chcemy cieszyć się sprawnością w łóżku, powinniśmy stosować zdrową, zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.

Do najważniejszych zabójców męskich hormonów płciowych zaliczamy:

  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe (mężczyźni otyli są kilkukrotnie bardziej narażeni na szybsze wystąpienie andropauzy),
  • stosowanie używek – alkoholu, papierosów i narkotyków,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • wybrane choroby, np. cukrzyca, miażdżyca,
  • nieodpowiednio stosowana suplementacja hormonalna.

Metody leczenia andropauzy

Jeżeli mężczyzna zaobserwuje u siebie niepokojące objawy wskazujące na to, iż może być dotknięty andropauzą, powinien jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. Wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych jest absolutnie niezbędne. Warto wiedzieć, że obecnie medycyna dysponuje ogromną liczbą nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym można skutecznie zahamować rozwój andropauzy. Terapia polega m.in. na wzmożeniu naturalnej produkcji hormonów płciowych bądź ich suplementacji.

Andropauza może być skutecznie opanowana. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każda z wymienionych metod terapii polega na ingerencji w gospodarkę hormonalną męskiego organizmu. Z tego względu pacjenci muszą pamiętać o tym, aby być w stałym kontakcie z lekarzem specjalistą.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem  https://www.aptekakamagra.pl/